Sierzputy Młode - cmentarz wojenny z I wojny światowej
(Kriegsfriedhof des Ersten Weltkrieges)
(Кладбище первой мировой войны)
Sierzputy Młode – wieś w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Łomża
W 1915 r. w pobliżu wsi Sierzputy założone zostały dwa cmentarze wojenne. Zbudowano je naprzeciwko siebie, po dwóch stronach drogi Ostrołęka-Łomża. Po południowej stronie szosy spoczęli żołnierze armii niemieckiej, po północnej – armii rosyjskiej. Ten drugi być może niedługo przejdzie do historii z powodu przebudowy szosy. Teraz jest odhumusowany i czeka na badania archeologiczne.
Cmentarz żołnierzy armii niemieckiej założono na planie prostokąta. Nie znamy jego pierwotnego rozplanowania. Niezmienionym elementem jest wysoki, betonowy krzyż z inskrypcją „98 DEUTSCHE / SIE STARBEN / FÜRS VATERLAND / 1915” [98 NIEMCÓW / POLEGLI / ZA OJCZYZNĘ / 1915]. Wzniesiono go w czasie, gdy na cmentarzu pochowanych było 98 żołnierzy armii niemieckiej. Nie wiemy, jaki był wówczas układ mogił. W okresie międzywojennym na cmentarz przenoszone były szczątki ekshumowane z okolicznych mogił i cmentarzy. Tak przynajmniej informowano władze niemieckie, które w połowie lat 30. XX w. odnotowały, że na nekropoli spoczęło łącznie 416 żołnierzy: 300 z armii niemieckiej, 67 z armii rosyjskiej oraz szczątki 49 żołnierzy o niezidentyfikowanym pochodzeniu.
Z dokumentów sporządzonych w okresie międzywojennym wynika, że pod koniec lat 20. XX w. stan cmentarza był zły: mogiły były zarośnięte chwastami, krzyże upadły, brakowało ogrodzenia. Remont przeprowadziły władze polskie pod koniec lat 30. XX w. Cmentarz ogrodzono wówczas siatką na betonowych słupkach i prawdopodobnie drutem kolczastym chroniącym przed zwierzętami.
Na powierzchni cmentarza czytelnych jest współcześnie około 150 mogił wyglądających na jednostkowe, rozmieszczonych w rzędach równoległych do dłuższych boków nekropoli. Z kolei na fotografii z połowy lat 30. XX w. w zachodniej części cmentarza widoczna jest mogiła zbiorowa znakowana trzeba drewnianymi krzyżami. Stąd wiadomo, że układ kopców na powierzchni cmentarza ulegał przekształceniom i z pewnością nie odpowiada warstwom podziemnym.
Współczesne betonowe ogrodzenie ustawione zostało zbyt blisko skrajnych rzędów mogił, a być może nawet na zatartych mogiłach. W groby wkopano także słupki tablic informacyjnych, niszcząc pochówki. Dodatkowo, tablice te szpecą teren cmentarza, a tekst na tablicy informacyjnej jest nieprecyzyjny i wprowadza w błąd odwiedzających nekropolę.
Po II wojnie światowej nekropola pozostawała zapomniana, mimo objęcia jej w 1994 r. ochroną prawną przez wpis do rejestru zabytków. O jej stan zadbali dopiero w 2014 r. studenci i władze Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, porządkując teren cmentarza.
Cmentarz, na którym spoczywają zapomniani żołnierze Wielkiej Wojny, wielu z nich mogło czuć się Polakami.
Odległość od centrum Ostrołęki – 31 km.
Post powstał przy współpracy z Małgorzata Karczewska.
Film wykonano latem 2019r
-Film z cmentarza zamieszczony na FB. -
Zdjęcie archiwalne |
Fragment mapy, gdzie zaznaczone są oba cmentarze po obu stronach drogi |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz