– cmentarz wojenny z I Wojny Światowej
(Kriegsfriedhof des Ersten Weltkrieges)
Serafin – wieś Kurpiowska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse.
Cmentarz leśny położony pomiędzy przysiółkiem Malarz wsi Lipniki a leśniczówką Serafin, tuż pod wzgórzem 131. O to wzgórze, wiosną 1915 r. toczyły się zacięte walki. W marcu, armia carska dwukrotnie szturmowała wzgórze zmasowanymi atakami, podczas których obie strony straciły setki żołnierzy.
Cmentarz złożony jest z dwóch bliźniaczych kurhanów, którym nadano formę ściętych ostrosłupów. Kopce położone są jeden przy drugim, otoczone wspólnym rowem i wałem. Całość zajmuje teren o wymiarach około 15 x 30 metrów. Od południa, po ziemnej rampie usypanej w rowie wiedzie wejście na teren cmentarza, prowadzące dalej, pomiędzy kurhanami do nasypu ziemnego na którym stał wysoki, drewniany krzyż, prawdopodobnie prawosławny.
W dostępnych dokumentach z okresu międzywojennego nie ma informacji ilu żołnierzy i z której armii spoczywa na tym cmentarzu. Podpowiedzią jest jego forma. W dużych mogiłach zbiorowych najczęściej spoczywają żołnierze armii carskiej. Poległych z armii niemieckiej pochowano w jednostkowych i zbiorowych mogiłach na sąsiednim cmentarzu (Serafin / Malarz I).
W trakcie kolejnej wojny rów otaczający kurhany został wykorzystany i włączony w system okopów.
Obecnie, teren cmentarza jest zarośnięty drzewami i krzakami jałowca. Nikt się nim nie opiekuje. Pomimo to, kurhany zachowane są w dobrym stanie, ich stoki utrwaliła roślinność leśna. Trochę szkód wyrządziły zwierzęta, budując swoje nory.
Przywrócenie cmentarzowi dawnego wyglądu nie wymaga dużych nakładów. Potrzebna jest darń do zabezpieczenia kopców, drewniany krzyż i ogrodzenie.
Serafin – cmentarz, gdzie spoczywają zapomniani żołnierze Wielkiej Wojny, wielu z nich było Polakami.
Odległość od centrum Ostrołęki – 40 km
Post przygotowany przy współpracy z Małgorzata Karczewska
-Film z cmentarza zamieszczony na FB. -
Serafin / Malarz II - cmentarz wojenny - zdjęcie z Lidaru |
Serafin / Malarz II - cmentarz wojenny |
Serafin / Malarz II - cmentarz wojenny |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz