sobota, 22 lutego 2020

Złota Góra I – cmentarz wojenny z I Wojny Światowej

Złota Góra I
– cmentarz wojenny z I Wojny Światowej
(Kriegsfriedhof des Ersten Weltkrieges)

Złota Góra – kurpiowska wieś w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse. 

Leśny cmentarz położony bezpośrednio na zachód od drogi wojewódzkie nr 645, między miejscowościami Łyse-Kuzie, w paśmie zalesionych wydm zwanych Puchowymi Górami.
Cmentarz znajduje się między pierwszą, a drugą linią obrony rosyjskich wojsk, które powstały czasie walk pozycyjnych od marca do lipca 1915. Największe walki w okolicy toczono w lutym i marcu 1915 roku. W lipcu 1915 – w trakcie letniej ofensywy linie te zostały przełamane.

Podobny w formie cmentarz Serafin/Malarz II prezentowałem jakiś czas temu. Ten w Złotej Górze niewiele się różni. Wymiary tych dwóch założeń cmentarnych są podobne: 15x30 m. Cmentarz tworzą dwie mogiły zbiorowe którym nadano formę kurhanów – ostrosłupów o ściętych wierzchołkach, otoczonych wspólnym rowem i wałem. Obecnie nie ma do nich dostępu, gdyż nie zachowała się rampa wejściowa prowadząca od drogi. Prawdopodobnie została zniszczona podczas budowy szosy.

Oszczędny wystrój cmentarza musiały dopełniać dwa wysokie drewniane krzyże którymi oznakowano mogiły. Jakie to były krzyże? Łacińskie czy prawosławne? Dokumenty archiwalne administracji niemieckiej z okresu międzywojennego milczą na temat tego cmentarza. Ten właśnie fakt oraz forma jaką nadano grobom wskazują, że prawdopodobnie pochowano tutaj żołnierzy armii carskiej. Ich liczba pozostaje na razie nieznana.
Mimo braku opieki, mogiły są dobrze zachowane, tylko w kilku miejscach widoczne są ślady erozji stokowej. Cały cmentarz porastają drzewa i krzewy. Gdyby nie to, nekropola byłaby doskonale widoczna z okien przejeżdżających aut.

Złota Góra I – zapomniany leśny cmentarz, gdzie spoczęli żołnierze Wielkiej Wojny, wielu z nich było Polakami.

Cmentarz Złota Góra II - opiszę za jakiś czas.

Odległość od centrum Ostrołęki – 39 km.
Post powstał przy współpracy z Małgorzata Karczewska

 -Film z cmentarza zamieszczony na FB. -





Zdjęcie z Lidaru cmentarza Złota Góra I

Dodaj napis


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz