poniedziałek, 8 lutego 2021

Złota Góra II – cmentarz wojenny z I wojny światowej

Złota Góra II – cmentarz wojenny z I wojny światowej
(Kriegsfriedhof des Ersten Weltkrieges)
 
Złota Góra – kurpiowska wieś w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse. 
 
Leśny cmentarz ukryty w pewnej odległości od ruchliwej drogi. Platforma cmentarza jest lekko wyniesiona nad teren, prawdopodobnie wokół tej platformy nie został usypany wał lub uległ zniszczeniu podczas prac leśnych. Same groby nie są jednak naruszone przez gospodarkę leśną, dzięki czemu drzewostan i runo leśne różni się od otoczenia. Tak więc cmentarz ten jest dobrze znany służbom leśnym.
Wymiary nekropoli to około 33 na 20 metrów.
 
Teren jest szczelnie pokryty bardzo dobrze czytelnymi mogiłami. Są one rozmieszczone symetrycznie, a w centralnej części dwa rzędy grobów odwrócone są prostopadle do pozostałych na cmentarzu. Takie rozmieszczenie mogił utworzyło rodzaj alejki.
W latach 30. XX wieku musiało dojść do remontu cmentarza, podczas którego na mogiłach pojawiły się betonowe poduszki z danymi pochowanych, które zastąpiły drewniane, już wtedy zgniłe i rozpadające się krzyże z zatartymi napisami. Część tych poduszek zachowała się na grobach.
Niektóre mogiły musiały być odwiedzane przez rodziny poległych, na co wskazuje zachowany, choć połamany betonowy zdobiony krzyż. Do dziś jest ten cmentarz odwiedzany prawdopodobnie przez mieszkańców okolic i na niektórych grobach pojawiają się znicze.
Niektóre groby są rozkopane i to są dość świeże doły, co może wskazywać na odwiedziny w tym miejscu hien cmentarnych.
Grobów jest ponad sto, brak jednak danych ile pochowano w nich osób.
Niestety na ten moment nie natrafiliśmy jeszcze na dokumentację cmentarza w archiwach. Możliwe, że w przyszłości zostanie ona odnaleziona w obszernych archiwach, które pozostały po 75. Rezerwowej Dywizji.
 
Nie wiadomo, czy na tym cmentarzu są pochowani żołnierze walczący w mundurach carskich. Na pewno spoczywają tam żołnierze armii niemieckiej, na co wskazują dane na betonowych poduszkach. Cmentarz ten wymaga pilnego zadokumentowania i naszkicowania planu.
Cmentarz został założony na tyłach frontu, który w tym rejonie zatrzymał się od zimy aż do połowy lipca 1915. Wtedy to było zaplecze strony rosyjskiej. W tej chwili trudno określić w jaki walkach i kiedy polegli spoczywający tam żołnierze.
 
Film kręcony był ponad rok temu. Nie miałem możliwości by wrócić tam i zrobić lepszą dokumentację fotograficzną i filmową.
 
Złota Góra II – zapomniany leśny cmentarz. Cmentarz, na którym spoczywają zapomniani żołnierze Wielkiej Wojny, wielu z nich mogło czuć się Polakami.
Odległość od centrum Ostrołęki – 41 km.


 -Film z cmentarza zamieszczony na FB. -

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz