Łyse – cmentarz wojenny z I wojny światowej
(Kriegsfriedhof des Ersten Weltkrieg)
Łyse – kurpiowska wieś w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse.
Kwatera wojenna zlokalizowana jest na cmentarzu parafialnym we wsi Łyse. Groby poległych podczas I wojny światowej znajdują się w rejonie współczesnej bramy prowadzącej do zabytkowego, drewnianego kościoła, starszego z dwóch stojących niedaleko siebie we wsi. Nie wiadomo jaką powierzchnię zajęto pod nie.
Zachowały się dwa zdjęcia części grobów żołnierskich zrobione jeszcze w czasie Wielkiej Wojny. Oba zdjęcia wykonane są prawie z tego samego miejsca.
Mogiły widoczne na zdjęciu różnią się między sobą. Te na pierwszym planie są obłożone do pełnej wysokości kamieniami. Na części mogił znajdują się duże głazy z inskrypcjami, na innych osadzone są drewniane krzyże.
Brak jest dokładnych danych o liczbie spoczywających tutaj żołnierzy.
Jednak dzięki kapelanowi 75. Rezerwowej Dywizji, którym był Wielebny D. Wilhelm Ziegler poznaliśmy nazwiska kilku z nich.
W swoich wspomnieniach Ziegler pisze, że na tym cmentarzu pochował swojego pomocnika przy mszach. Był nim sanitariusz Unteroffizier Bernhard Binswanger. Służył w 75. Rezerwowej Kompanii Rowerowej i poległ w walkach pod Serafinem w dniu 28 kwietnia 1915 roku.
Razem z nim, z tego samego oddziału polegli:
Jäger Alfred Raschen z Bremen
Jäger Hermann Kaum z Radolfzell
Jäger August Schulz z Nordhausen i. Pr.
Jäger Fritz Konig z Mittweida, Rochlitz
W kolejnym fragmencie wspomnień Ziegler pisze:
„… A Leutnant Hans Buchholz, wesoły chłopak…. Złożyłem go w świeżym grobie 15 lipca 1915 r. na cmentarzu wiejskim w Łysych.”
Mamy więc kilka nazwisk z dziesiątek, a może nawet ponad setki poległych pochowanych na tym cmentarzu.
Spoczywają tam żołnierze, którzy polegli w pierwszej fazie walk, kiedy ten rejon podlegał dowódcy XX. Korpusu oraz w walkach, gdy sektor ten przejęła 75. Rezerwowa Dywizja. Pochowano tam między innymi poległych z tej dywizji podczas pierwszego z dwóch najkrwawszych walk o wzgórze 131.
Stan obecny.
Groby poległych obecnie są zatarte i przekopane współczesnymi pochówkami. Duża kwatera wojenna została zniszczona. Pozostał po niej jeden grób oznakowany wysokim krzyżem. U jego stóp znajduje się głaz z pamiątkową tablicą z inskrypcją:
GRÓB ZBIOROWY
ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH
W I-EJ WOJNIE ŚWIATOWEJ
W MIESIĄCACH OD 13
STYCZNIA DO CZERWCA
1915R
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
Napis ten od lat nie był odnawiany i jest ledwo widoczny. Niedawno na krzyżu zawisła nowa tablica inskrypcyjną upamiętniając nieznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego w kwietniu 1920 (taki jest przekaz pamięci mieszkańców - szczątki zostały odkryte w latach 70.-80. XX w.). Pochowano go w miejscu ostatniego zachowanego grobu kwatery z czasów I wojny światowej.
Łyse – prawie zapomniany i zatarty cmentarz. Cmentarz, na którym spoczywają zapomniani żołnierze Wielkiej Wojny, wielu z nich mogło czuć się Polakami.
Odległość od centrum Ostrołęki – 38 km.
-Film z cmentarza zamieszczony na FB. -
Księga pamiątkowa miasta Karlsruhe 1914-1918 |
Album 75. Rezerwowej Dywizji z 1918 roku |
Rodzina Polska : miesięcznik ilustrowany, 1937, R.11, Nr 6 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz