czwartek, 18 kwietnia 2019

Kamianka - cmentarz z I Wojny Światowej


Kamianka - cmentarz z I Wojny Światowej
(Kriegsfriedhof des Ersten Weltkrieges)

Kamianka – wieś w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Rzekuń.

„Wszyscy, którzy tu trwali na posterunku i oddali swe życie za ojczyznę, spoczywają na dużym, przepięknie pielęgnowanym cmentarzu wojennym położonym blisko Narwi, pod cienistymi sosnami, w ciszy i z dala od huku świata, w indywidualnych grobach z wymienionymi nazwiskami i numerami kompanii spoczęli w pokoju żołnierze z pułków nr 4, 33, 44, 147, 150, 151, a także pułku rezerwowego nr 27”.
Der Durchbuch am Narew z 1919 roku

W okresie 25 lipca – 3 sierpnia 1915 roku w pobliżu trwały krwawe walki między wojskami niemieckimi i rosyjskimi o przyczółek nad Narwią. Po bitwie, która się tam rozegrała, pozostał we wsi cmentarz, na terenie którego pochowano około tysiąca żołnierzy niemieckich i rosyjskich.

Nekropolia ta w okresie międzywojennym była stawiana za wzór i chwalona z uwagi na położenie oraz utrzymanie. O cmentarz dbano do czasu drugiej wojny światowej. We wrześniu 1944 roku front wschodni zatrzymał się na linii rzeki Narew i pozostawał tam aż do stycznia 1945 roku. To wtedy najprawdopodobniej doszło do pierwszych dewastacji grobów w Kamiance i na innych okolicznych mogiłach z czasów pierwszej wojny. Po wojnie nikt już nie starał się przywrócić im wcześniejszego stanu, przestano o nie dbać i szybko zostały zapomniane. Zniszczeń dopełniły działania pseudoposzukiwaczy z wykrywaczami metalu, którzy rozkopywali groby oraz okoliczne tereny.
Dopiero w 2010 roku cmentarz (część terenu) został uprzątnięty i uporządkowany, a 20 sierpnia 2010 roku postawiono na nim krzyż i pamiątkową tablicę (dzięki staraniom i pracy rezerwistów z Meppen oraz lokalnych władz).

W poście wykorzystano tekst Bartłomieja Czyżewskiego oraz konsultacje Rafała Bętkowskiego z „Kronika miasta Łodzi” nr 3 z 2015r strona 195-196.

Jak widać na filmie tylko mały skrawek cmentarza jest uporządkowany.
To tylko jeden z naroży ogromnej nekropolii, która zajmuje 14903m2 (1,5ha).
Wokół widać jeszcze wał ziemny, który otaczał cmentarz. W niektórych miejsca, w najbardziej niedostępnych rejonach, wał ma nawet półtora metra wysokości. Większość terenu mocno zarośnięta. Na filmie przeszedłem wzdłuż cmentarz tylko dostępną tam ścieżką, by pokazać rozmiar nekropoli od rzeki Narew w kierunku południowym.
Kto nie zna terenu będzie miał spore trudności by tam trafić.

W komentarzach dodam jeszcze zdjęcie tablicy nagrobnej, która z bardzo dużym prawdopodobieństwem pochodzi z tego cmentarza.

Prawdopodobnie w Kamiance był jeszcze jeden cmentarz wojenny, niestety nie mam o nim danych.

Odległość od centrum Ostrołęki – 7km.

 
-Film z cmentarza zamieszczony na FB. -

 

- Opis walk przy forsowaniu Narwi pod Kamianką -

Płyta nagrobna znaleziona w Łodzi

Kamianka - cmentarz z I Wojny Światowej

Kamianka - cmentarz z I Wojny Światowej

Kamianka - cmentarz z I Wojny Światowej

Kamianka - cmentarz z I Wojny Światowej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz