piątek, 13 listopada 2020

Lewa flanka, część 4: Bandysie i Zawady. Wielkanoc 1915.

 

258. Rezerwowy Regiment Piechoty utworzono 8 grudnia 1914 roku. Powstał na poligonie wojskowym Elsenborn z 40., 41. i 42. Batalionów Polowych znad Renu, w ramach nowo tworzącego się XXXIX Korpusu Rezerwowego. Z 258., 259., i 260. Rezerwowych Regimentów Piechoty zawiązano 78. Rezerwową Dywizję Piechoty.

Walki nad rzeką Omulew


W miejsce zniszczonej pod Tannenbergiem armii generała Samsonowa, Rosjanie utworzyli nową 12. Armię. Armię tą zgromadzono i oparto twierdze Nowo-Georgiewsk[Modlin] i Ostrołęka, położonych na południe od Prus Wschodnich. Rosyjska 12. Armia miała za zadanie zaatakować południową flankę i tyły niemieckich formacji walczących na wschodzie Prus Wschodnich i nad Niemnem. Ale zanim Rosjanie mogliby ruszyć do natarcia, musieli najpierw rozbić Grupę Armii Gallwitz’a i Morgen’a, które to zagrażały i tymczasowo nawet zajęły Przasnysz. Niemcy jednak przy przeważających siłach wroga musieli opuścić to miasto i przygotować linie obrony na południe od granic Prus Wschodnich. Na tę linie obrony skierowano również 258. Rezerwowy Regiment Piechoty. Zapotrzebowanie na oddziały regimentu, które przerzucone z frontu nad Niemnem, wysiadały z wagonów na stacji kolejowej, było tak duże, że przy stacji kolejowej stały już ciężarówki, gotowe do ich przetransportowania. Ciężarówki zabrały żołnierzy do Myszyńca, gdzie oddziały miały pozostać w gotowości i czekać na rozkazy. Z pobliskich rejonów do uszu żołnierzy dochodził grzmot artyleryjski. Otrzymane rozkazy nakazywały, by regiment odciążył broniące się w ciężkich walkach nad rzeką Omulew jednostki 37. Dywizji Piechoty. W pośpiesznym marszu oddziały regimentu docierają 19 marca 1915 roku do wsi Bandysie, a wieczorem luzują 150. Regiment Piechoty na pozycjach między wsiami Zawadyi Olszyny. Pozycja ta opierała się prawym skrzydłem o rzekę Omulew, który płynęła przez podmokłe łąki, na których w wielu miejscach nie można były wykonać okopów. Po lewej stronie pozycja przebiegała przez zalesioną wydmę piaskową, przed którą rozciągała się odnoga Bagna Karaska o szerokości do 700 m. Bagno niestety było jeszcze zamarznięte, tak że nie stanowiło dla atakujących Rosjan żadnej przeszkody. Tak samo było z torfowiskami, które znajdowały się za lewą flanką pozycji w tym rejonie. W linii obrony znajdował się więc luka, która wkrótce miała mieć dla regimentu katastrofalne konsekwencje.


Lewą flankę obsadzały oddziały I. Batalionu/258, zaś środkowe pozycje – II. Batalionu/258, a prawą flankę – III. Batalionu/258, które przybyły do wsi Bandysie i zostały rozmieszczone na pozycjach wieczorem 20 marca 1915 roku. Ze stanu przygotowania pozycji obrony wynikało, że oddziały które stacjonowały tam wcześniej, musiały prowadzić ciężkie i krwawe walki, tak ze nie miały czasu porządnie ich rozbudować. Żołnierze więc zabrali się do ciężkiej pracy, aby je wzmocnić, ponieważ pojawiły się sygnały, że ma być powtórzone rosyjskie natarcie, które parę dni temu krwawo odparto po obu stronach. Aktywność rosyjskiej artylerii stawała się coraz bardziej ożywiona. W nocy Rosjanie zapalili liczne reflektory i wystrzeliwali flary. Kompanie wszystkich trzech batalionów musiały obsadzić okopy i dopiero na poziomie plutonów część żołnierzy mogła odpocząć po wyznaczeniu dyżurów straży. Przed świtem jednak już wszyscy musieli czuwać z karabinem u nogi. Wkrótce okazało się, że ostrożność ta był niezbędna.

Walka pod wsią Bandysie.
23 i 24 marca 1915 roku.


Wieczorem 21 marca Rosjanie ostrzelali i ponownie podpalili wieś Zawady, gdzie swoje stanowiska miał III. Batalion/258. Nie było żadnych strat.


A potem nadszedł 23 marca 1915 r. Ciemna, dziwnie cicha noc prowokowała do szczególnej ostrożności. Około godziny 4:00 nad ranem, jeszcze w całkowitej ciemności, spore siły piechoty rosyjskiej cicho zakradły się w pobliże okopów 1. Kompanii/258, która znajdowała się na skrajnej lewej flance. Rosjanie uderzyli i mimo zaciekłego oporu, 1. Kompania/258 została rozbita. Padł dowódca kompanii, Hauptmann Semmelroth. Również część okopu 3. Kompanii/258 została zalana przez masy atakujących Rosjan. W walce wręcz zginął Hauptmann Francke, wzór pruskiego oficera, śmiały i inteligentny, bezwzględny w ataku, niezłomny w obronie, przywódca i ojciec swoich ludzi, prawdziwie niemiecki człowiek. Natychmiast komendę nad żołnierzami przejął w tej kompanii jego towarzysz broni ze starego 69. Regimentu, Offizier-Stellvertreter Klein. Okopu łącznikowego, prowadzącego na tyły, bronił ze swoim oddziałem ogniem karabinów i granatami ręcznymi. Wokół tego okopu, który miał tylko 60 m długości, leżało jak później policzono 112 martwych Rosjan. Odważny i zaciekły opór w okopach, gdzie była rozmieszczona 2. Kompanii/258, w trakcie którego Hauptmann von Bönninghausen został ciężko ranny, a Leutnant Merckens zginął, nie mógł powstrzymać ogromnych mas Rosjan, które przewalały się przez wyłom na tyły pozycji obsadzonych przez regiment. Z tego powodu 4. i 5. Kompania/258 zostały zaatakowane jednocześnie z przodu i od tyłu. Podczas gdy 4. Kompanii/258 (Leutnant Weyers) udało się utrzymać swoją pozycję, to Rosjanom udało się zdobyć część przednich okopów obsadzonych przez 5. Kompanię/258. Offizier-Stellvertreter Nickel zmobilizował jednak swoich żołnierzy i w kontrataku odbił te okopy. Który z Rosjan nie padł w tej walce, to dostał się do niewoli. Siły użyte do kontrataku osłabiły jednak pozostałe pozycje tej kompanii i Rosjanie znajdujący się na tyłach łatwo zdobyli ich część.


Oddziały 6. Kompanii/258 częściowo utrzymały swoje pozycje tuż za 5. Kompanią/258, ale i oni ponieśli poważne straty. Dowódca kompanii Hauptmann von Behr został poważnie ranny od strzału w głowę. 7. Kompania/258 straciła część swojej pozycji. Zginął ich dowódca Leutnant Ostmann. Rosjanom udało się całkowicie wyprzeć z okopów żołnierzy 8. Kompanii/258. Znajdujący się dalej na prawo III. Batalion/258 nie został zaatakowany.


 

Atak Rosjan w nocy 23 marca 1915 roku.


Sytuacja o świcie była mocno skomplikowana. Na lewej flance znajdowała się duża szczelina, przez którą na tyły 258. Regimentu przenikały kolejne oddziały rosyjskie. Las na zapleczu okopów niemieckich rozbrzmiewał echem strzałów i odgłosów bitwy. Część okopów została utrzymana, ale między tymi stanowiskami, w zdobytych okopach siedzieli Rosjanie. Gdy tylko zrobiło się wystarczająco jasno, by zorientować się w sytuacji na polu bitwy, do akcji włączyła się niemiecka artyleria. Jej ogień zaporowy powstrzymał napływ kolejnych sił nieprzyjaciela. Do walki rzucono stojące w rezerwie III. Batalion/150 oraz Landszturm Batalion "Neuhaldensleben", które zaczęły przebijać się w kierunku luki. Ale kompanie/258, które utrzymały się na pozycjach również włączyły się do akcji. Po rozpoznaniu częściowej sytuacji przez patrole, rozpoczęto kontrataki w celu odzyskania części utraconych okopów. Najpierw 5. Kompania/258, wspierana przez 4. Kompanię/258, odebrała swoje stracone okopy, biorąc do niewoli część broniących się Rosjan. O godzinie 13:00, dzięki śmiałym atakom 8. Kompanii/258, wspieranej przez część 9. Kompanii/258 odzyskano okopy 7. i 8. Kompanii/258. Od tego momentu pozostało jeszcze oczyszczenie lasu na całym lewym skrzydle, na dawnych pozycjach I. Batalionu/258. W międzyczasie, w pobliże okopów dotarł pluton z Baterii Polowej Kuntze (62. Rezerwowy Regiment Artylerii Polowej) i skutecznym ostrzałem raził Rosjan Resztki 1. i 2. Kompanii/258 wspierane przez oddziały Batalionu Landszturmu i III. Batalionu/150 podjęły natarcie. Odzyskano dawne pozycje, zadając nieprzyjacielowi krwawe straty, wzięto też jeńców. Sporo Rosjan broniło się jeszcze na przedpolu. Kiedy niemiecka artyleria skierowała tam swój ostrzał, to strzelała za blisko odzyskanych okopów i oddziały, które dopiero co odzyskały swoje stanowiska, musiały wycofać się na ok. 150 m. Zapadająca noc położyła kres walce. Następnego ranka Rosjanie wycofali się na swoje stare pozycje.


Straty Rosjan były ogromne. Przed i za pozycjami niemieckimi zostawili od 1500 do 2000 poległych, 1700 ich żołnierzy dostało się do niewoli. W ataku tym uczestniczyły oddziały czterech pułków z Syberyjskiej Dywizji Strzelców. Ale i straty niemieckie były spore. 1. Kompania/258 została prawie unicestwiona, 2. i 3. Kompania/258 miały tak duże straty, że konieczne było ich połączenie na jakiś czas w jedną kompanię. Zginęło czterech oficerów: Hauptmann Semmelroth, Hauptmann Francke, Leutnant Ostmann i Leutnant Merckens oraz 140 podoficerów i żołnierzy; 6 oficerów i 155 żołnierzy zostało rannych, 110 żołnierzy zaginęło. Landszturm-Batalion "Neuhaldensleben" stracił 13 zabitych i 38 rannych, III. Batalion/150 - 20 zabitych i 40 rannych. Stracono też dwa karabiny maszynowe. Niemieckie schrony znajdujące się w lesie na tyłach pozycji zostały splądrowane. Wszystko co jadalne, nadające się do picia i papierosy, ubrania i różny sprzęt Rosjanie zabrali. Zostawili tylko książki i listy.

Walki pozycyjne pod wsią Bandysie.
(od 25 marca do 7 kwietnia 1915 r.)


W następnych dniach Rosjanie nie atakowali, tylko ich artyleria czasami prowadziła intensywny ostrzał. W trakcie takiego ostrzału, od szrapneli zginął dowódca 12. Kompanii/258 Leutnant Füchtjohann.


W dniu 4 kwietnia 1915 roku wypadała Niedziela Wielkanocna. Pogoda była łagodna i słoneczna. Na pozycjach było całkowicie spokojnie, dzięki czemu mogły odbyć się nabożeństwa dla obu wyznań w lesie w pobliżu linii frontu. Rzadko zdarza się, aby Wielkanoc była obchodzona z takim poświęceniem i oddaniem. Również Rosjanie myśleli w tym dniu o pokoju. Umieścili oni parlamentarzystów z flagą genewską w okopach na pierwszej linii. Po wydaniu pozwolenia przez dowódcę, wysłannicy obu stron spotkali się w połowie drogi na ziemi niczyjej. Osoba tłumacząca przekazała nam prośbę zawarcia rozejmu, aby można było pogrzebać poległych. Na te czynności zostały przyznane dwie godziny. Niemieccy żołnierze również brali udział w tej smutnej pracy, przede wszystkim ściągali i chowali poległych, leżących na przedpolu okopów i wiszących na zaporach. W ciepły dzień zapach gnijących ciał był prawie nie do zniesienia. W Poniedziałek Wielkanocny również zawarto podobny rozejm. Niestety tego dnia zawieszenie broni musiało zostać przedwcześnie przerwane, ponieważ niedoinformowana artyleria rozpoczęła ostrzał. Z tego powodu setki zwłok pozostało na przedpolu niepogrzebane.


Wieczorem 7 kwietnia 1915r. oddziały 258. Rezerwowego Regimentu Piechoty znajdujące się w okopach na pierwszej linii frontu zostały zastąpione przez 24. Rezerwowy Regiment Piechoty [chodzi tu raczej o 24. Regiment Piechoty Landwehry]. Był to już najwyższy czas. Żołnierze byli wyczerpani i mieli wszy. Pierwszej nocy zluzowani z okopów żołnierze odpoczywali we wsi Bandysie.


Następnego dnia oddziały wyruszyły do Niemiec. Mimo że padało i droga była paskudnej jakości, to żołnierze maszerowali lekko i ze śpiewem przekroczyli granice Prus Wschodnich. „A gdy machnęła do nas z powitaniem Niemka, poczuliśmy się znowu jak w domu”.



Odpoczynek po walkach w Prusach Wschodnich.
(8-24 kwietnia, 1915.)


W rejonie miasta Willenberg [Wielbark] regiment zajął następujące kwatery: Sztab, I. Batalion/258 oraz Kompania Karabinów Maszynowych w Sendrowen [Sędrowo], II. Batalion/258 w Waldpusch [Stachy], a III. Batalion/258 w Borken[Borki Wielbarskie]. Oddziały odpoczywały tam do 17 kwietnia 1915 r. Postój ten zostałby lepiej wykorzystany, gdyby jego czas trwania był znany od początku. Ale niestety żołnierze żyli w ciągłym oczekiwaniu na nowe rozkazy wymarszu. Przynajmniej wszyscy nabierali szybko sił i zdrowia, do czego przyczyniła się piękna wiosenna pogoda i życzliwość mieszkańców wsi.


Zniknęło większość dziko zarośniętych bród na twarzach, uzupełniono umundurowanie i sprzęt, a niektórzy sfotografowali się jako „weterani”, aby wysłać zdjęcie do domu.


10 kwietnia 1915 r. regiment otrzymał uzupełnienia w postaci około 250 żołnierzy z 28. i 69. Regimentu; 22 kwietnia 1915 r. przybyło kolejnych 350 żołnierzy z uzupełnień, a 24 kwietnia 1915 r. przybyła największa partia, bo sześciu oficerów, 60 podoficerów i 900 żołnierzy.

Zdjęcie oficerów II. Batalionu/258 zrobione parę dni po opuszczeniu rejonu wsi Zawady.

 
Zdjęcie podooficerów 5. Komapanii/258 zrobione parę dni po opuszczeniu rejonu wsi Zawady.

17 kwietnia 1915 r. oddziały regimentu załadowano do pociągu: Sztab Regimentu i Kompania Karabinów Maszynowych zostały przerzucone do Stallupönen [Stołupiany], II. Batalion/258 do Gumbinnen [Gąbin], I. Batalion/258 do Alexkehmen, a III. Batalion/258 trafił do Göritten [Puszkino]. Większość wiosek w okolicy była całkowicie zniszczona przez Rosjan.


Wojna przypomniała o sobie jeszcze w inny sposób. 20 kwietnia 1915 r. nadleciał rosyjski samolot i zrzucił kilka bomb, ale nie spowodowały one żadnych szkód.


Nadszedł rozkaz wymarszu na front. 23 i 24 kwietnia 1915 r. wróciliśmy do lasu Schoreller Forst i do Lasdehnen. 26 kwietnia 1915 oddziały 258. Rezerwowego Regimentu Piechoty stanęły niedaleko Lubönen nad Niemnem, gotowe do przeprawy i nowej ofensywy w głąb Rosji.

 

Zdjęcie zrobione po roku 1916, prawdopodobnie na froncie zachodnim.

 

 

I. Batalion/258 straty w okresie od 20 marca do 5 kwietnia 1915 roku


1. Kompania.

Hauptmann rezerwy Ernst Semmelroth - poległ.

Leutnant Max Merckens - poległ.

Unteroffizier Karl Abel - zaginiony.

Unteroffizier Wilhelm Bay - poległ.

Unteroffizier Wilhelm Ebert - ciężko ranny.

Unteroffizier Rudolf Fischer - zaginiony.

Muszkieter Christian Basse - zaginiony.

Muszkieter Hubert Bauer - zaginiony.

Muszkieter Wilhelm Becker - zaginiony.

Muszkieter August Beckers - zaginiony.

Rezerwista Johann Bender - zaginiony.

Muszkieter Theobald Bongartz - zaginiony.

Rezerwista Karl Bonner - zaginiony.

Luftschutz Karl Brandts - zaginiony.

Gefreiter Franz Braun - zaginiony.

Muszkieter Ernst Buck - Minneapolis, Minnesota, Ameryka - zaginiony.

Muszkieter Wilhelm Butzkühen - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Dahl - zaginiony.

Muszkieter Julius Dickler - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Erpenbach - zaginiony.

Muszkieter Josef Errens - poległ.

Muszkieter Martin Faßbender - ciężko ranny.

Rezerwista Michael Ferfers - zaginiony.

Muszkieter Anton Fieger - zaginiony.

Muszkieter Johann Finken - lekko ranny.

Muszkieter Hubert Florenz - zaginiony.

Muszkieter Johann Floßdorf - zaginiony.

Rezerwista Christian Fritzen - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Gartz - zaginiony.

Muszkieter Nikolaus Geiler - zaginiony.

Muszkieter Paul Gillessen - zaginiony.

Gefreiter Martin Görres - zaginiony.

Muszkieter Eduard Grimmelt - zaginiony.

Muszkieter Hubert Groffy - zaginiony.

Muszkieter Sebastian Haack - zaginiony.

Muszkieter Roland Hachenberg - lekko ranny.

Hornista Conrad Handeck - lekko ranny.

Gefreiter Josef Harzheim - zaginiony.

Muszkieter Josef Harth - zaginiony.

Muszkieter Emil Herp - zaginiony.

Muszkieter Wilhelm Herrmann - zaginiony.

Muszkieter Josef Hensch - poległ.

Muszkieter Heinrich Hohenstracker - zaginiony.

Muszkieter Fritz Hölzers - zaginiony.

Muszkieter Julius Huth - zaginiony.

Muszkieter Hubert Johnen - lekko ranny.

Muszkieter Johann Jongemanns - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Kirchhofen - zaginiony.

Gefreiter Albert Klein - zaginiony.

Muszkieter Hubert Thelen - lekko ranny.

Muszkieter Gottfried Trimborn - zaginiony.

Muszkieter Ad. TrippeIsborf - zaginiony.

Muszkieter Johann Tumbach - zaginiony.

Muszkieter Matth. Vogelsberg - zaginiony.

Rezerwista Martin Wenge - zaginiony.

Muszkieter Josef Winterscheid - poległ.

Muszkieter Peter Zaunbrecher - zaginiony.

Muszkieter Josef Zeelen - zaginiony.

Muszkieter Franz Ziemons - zaginiony.

Muszkieter Johann Zimmermann - poległ.

Unteroffizier Adolf Rinn - zaginiony.

Sanitariusz Unteroffizier Richard Settels - zaginiony.

Unteroffizier Jean Steffens - lekko ranny.

Unteroffizier Josef Kremer - zaginiony.

Unteroffizier Artur Nicolaus - zaginiony.

Muszkieter Anton Plog - zaginiony.

Muszkieter Jacob Pütz zaginiony.

Muszkieter Anton Rhysen - lekko ranny.

Gefreiter Nicolaus Rieder - zaginiony.

Gefreiter Peter Schaefer - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Schäfer - zaginiony.

Muszkieter Hubert Schäfer - zaginiony.

Muszkieter Josef Poth - zaginiony.

Muszkieter Max Schauten - zaginiony.

Muszkieter Matth. Schlösser - zaginiony.

Muszkieter Hermann Schmitz - zaginiony.

Rezerwista Jacob Schmitz - zaginiony.

Muszkieter Anton Schneider - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Schroeteler - zaginiony.

Rezerwista Karl Schubert - zaginiony.

Muszkieter Johann Sieben - poległ.

Muszkieter Josef Simon - zaginiony.

Wehrmann Paul Steiner - zaginiony.

Rezerwista Anton Storms - zaginiony.

Muszkieter Michael Strohband - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Stübben - zaginiony.

Rezerwista Heinrich Teitscheid - zaginiony.

Muszkieter Hermann Koelmann - zaginiony.

Gefreiter Matth. Koep - zaginiony.

Wehrmann Josef Kramm - zaginiony.

Muszkieter Wilhelm Krausen - zaginiony.

Muszkieter Hubert Kruchen - lekko ranny

Muszkieter Franz Lambertin - zaginiony.

Gefreiter Konstantin Lerond - zaginiony.

Muszkieter Johann Manz - zaginiony.

Muszkieter Robert Mäueler - zaginiony.

Muszkieter Wilhelm Meuser - zaginiony.

Rezerwista Heinrich Molly I - zaginiony.

Rezerwista Heinrich Molly II - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Müller - zaginiony.

Muszkieter Johann Müller - zaginiony.

Muszkieter Josef Müllers - zaginiony.

Wehrmann Theodor Nagelschmidt - zaginiony.

Muszkieter Josef Nakielski - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Neifer - zaginiony.

Gefreiter Fritz Nenndorf - zaginiony.

Muszkieter Johann Niethen - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Nilgen - zaginiony.

Muszkieter Christian Paffendorf - ciężko ranny.


2. Kompania.

Hauptmann Julius v. Bönninghausen - ciężko ranny.

Leutnant rezerwy Wilhelm Franzisket - ciężko ranny.

Unteroffizier Peter Barth - poległ.

Unteroffizier Heinrich Jäger - ciężko ranny.

Unteroffizier Wilhelm Kirch - ciężko ranny.

Unteroffizier Johann Terporten - poległ.

Muszkieter Adam Armbrüster - ciężko ranny.

Muszkieter Josef Bardenheuer - ciężko ranny.

Muszkieter Friedrich Billich - zaginiony.

Muszkieter Eduard Bonne - poległ.

Muszkieter Johann Brandenburg - ciężko ranny.

Muszkieter Hermann Classen - ciężko ranny.

Muszkieter Ernst Coenen - ciężko ranny.

Gefreiter Matth. Dietrich - poległ.

Muszkieter Josef Dobr - zaginiony.

Muszkieter Josef Emmerich - ciężko ranny.

Muszkieter Peter Geiß - poległ.

Muszkieter Richard Gust - zaginiony.

Muszkieter Anton Haags - zaginiony.

Muszkieter Ernst Hauschild - zaginiony.

Muszkieter Johann Heuser - ciężko ranny.

Muszkieter Heinrich Hoffmanns - zaginiony.

Muszkieter Aloys Ilbertz - ciężko ranny.

Muszkieter Friedrich Jansing - poległ.

Muszkieter Josef Kahlen - ciężko ranny.

Muszkieter Peter Kammerlings - zaginiony.

Muszkieter Franz Kloeser - zaginiony.

Muszkieter Gottfried Kilders - poległ.

Muszkieter Heinrich Knauff - poległ.

Muszkieter Hubert Koerfer - ciężko ranny.

Gefreiter Peter Kremer - ciężko ranny.

Muszkieter Michael Kunz - ciężko ranny.

Muszkieter Heinrich Kuppenbender - zaginiony.

Muszkieter Josef Küppers - poległ.

Muszkieter Johann Kürten - zaginiony.

Muszkieter Josef Kux - ciężko ranny.

Muszkieter Friedrich Lapp - zaginiony.

Muszkieter Gustav Lenz II - poległ.

Muszkieter Peter Limbach - zaginiony.

Muszkieter Peter Loerper - poległ.

Muszkieter Heinrich Löhrer - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Ludwigs - zaginiony.

Gefreiter Wilhelm Siegberg - zaginiony.

Muszkieter Friedrich Simon - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Sistermann - ciężko ranny.

Muszkieter Josef Theisen - ciężko ranny.

Muszkieter Josef Tholen - ciężko ranny.

Muszkieter Peter Vieth - ciężko ranny.

Muszkieter Heinrich Vits - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Weber - ciężko ranny.

Muszkieter Eugen Weidemann - poległ.

Muszkieter Josef Weingarten - poległ.

Muszkieter Josef Welter - poległ.

Muszkieter Wilhelm Wirtz II - poległ.

Unteroffizier Peter Sauvageot - poległ.

Unteroffizier Paul Scheib - poległ.

Sanitariusz Unteroffizier Josef Schneiders - zaginiony.

Unteroffizier Gerhard Schröder - poległ.

Muszkieter Karl Luxem - zaginiony.

Muszkieter Ewald Mertens - poległ.

Muszkieter Werner Merzenich - zaginiony.

Muszkieter Peter Neumann - ciężko ranny.

Muszkieter Martin Nies - zaginiony.

Muszkieter Peter Nonn - zaginiony.

Muszkieter Engelbert Porchen - poległ.

Muszkieter Robert Ries - ciężko ranny.

Muszkieter Franz Sasse - ciężko ranny.

Muszkieter Wilhelm Scheilen - ciężko ranny.

Muszkieter Paul Schiefer - zaginiony.

Muszkieter Theodor Schöffgens - zaginiony.

Muszkieter Johann Schlarp - ciężko ranny.

Muszkieter Wilhelm Schmidt - ciężko ranny.

Muszkieter Domian Schroeber - lekko ranny.

Muszkieter Erwin Schroeber - ciężko ranny.

Gefreiter Karl Schulz - poległ.

Gefreiter Matth. Schuster - ciężko ranny.

Muszkieter Hermann Schwaneberg - zaginiony.

Muszkieter Wilhelm Schwatz - poległ.

Muszkieter Josef Siebel - poległ.


3. Kompania.

Hauptmann Carl Heinrich Francke - poległ.

Offizier-Stellvertreter August Lange - lekko ranny.

Vizefeldwebel Karl Cramer - lekko ranny.

Unteroffizier Josef Jaeger - lekko ranny.

Muszkieter Johann AIb - ciężko ranny.

Muszkieter P. Josef Barth - ciężko ranny.

Wehrmann Karl Barth I - poległ.

Gefreiter Johann Bossems - lekko ranny.

Gefreiter Ferdinand Brinkmann - poległ.

Muszkieter Jacob Brües - lekko ranny.

Muszkieter Brüning - poległ.

Muszkieter Frauz Bütgen - poległ.

Muszkieter Josef Caspers - poległ.

Rezerwista Balthasar Düx - ciężko ranny.

Muszkieter Josef Eberts - lekko ranny.

Muszkieter Matthias Funk - lekko ranny.

Muszkieter Josef Fuß - lekko ranny.

Muszkieter Johann Gehlen - lekko ranny.

Muszkieter Leonharb Hamm - ciężko ranny.

Muszkieter Hansen - ciężko ranny.

Rezerwista Josef Heinen - poległ.

Muszkieter Georg Ant. Hengstebeck - poległ.

Muszkieter Peter Josef Hits - ciężko ranny.

Gefreiter Hubert Herrmann - ciężko ranny.

Muszkieter Hubert Hübnerlein - poległ.

Muszkieter Aloys Jost - lekko ranny.

Muszkieter Peter Kaiser - lekko ranny.

Muszkieter Albert Kalpers - lekko ranny.

Muszkieter Wilhelm Kamm - lekko ranny.

Rezerwista Heinrich Kamp - poległ.

Unteroffizier Keiter - lekko ranny.

Unteroffizier Wilhelm Kempers - lekko ranny.

Muszkieter Heinrich Kamps - lekko ranny.

Muszkieter Heinrich Kraus - lekko ranny.

Muszkieter Johann Kreitz - lekko ranny.

Rezerwista Johann Krings - poległ.

Muszkieter Kuntz - poległ.

Muszkieter Karl Küsters - poległ.

Dobosz Josef Pesch - lekko ranny.

Gefreiter Mattusch - lekko ranny.

Gefreiter Karl Pfeiffer - poległ.

Muszkieter August Pollmeier - poległ.

Muszkieter Josef Raff - lekko ranny.

Gefreiter Johann Reifferscheidt - lekko ranny.

Muszkieter Wilhelm Reimer - poległ.

Muszkieter August Reinhard - ciężko ranny.

Muszkieter Heinrich Schnitzler - ciężko ranny.

Rezerwista Bernhard Schröder - lekko ranny.

Muszkieter Fritz Sistig - poległ.

Muszkieter Johann Stozilars - ciężko ranny.

Gefreiter Heinrich Sölter - poległ.

Muszkieter Bernhard ter Veen - lekko ranny.

Muszkieter Bernhard Triebels - poległ.

Muszkieter Lamb. Vongmanns - ciężko ranny.

Muszkieter Karl Wodey - lekko ranny.

Muszkieter Kurt Ziegler - lekko ranny.


4. Kompania.

Unteroffizier Johann Schwarz - lekko ranny.

Unteroffizier Karl Eelbach - lekko ranny.

Muszkieter Josef Siebertz - poległ.

Wehrmann Johann Spiertz - lekko ranny.

Muszkieter Hermann Windeln - poległ.

Muszkieter August Winkel - lekko ranny.

Muszkieter Robert Zerbach - lekko ranny.

Unteroffizier Moritz Ihrlich - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Bongen - lekko ranny.

Muszkieter Ernst Busch - lekko ranny.

Muszkieter Otto Dittmann - lekko ranny.

Muszkieter Michael Fries - poległ.

Gefreiter Walter Frohnberg - zaginiony.

Muszkieter Glindemann - lekko ranny.

Muszkieter Heinrich Herzog - lekko ranny.

Muszkieter Karl Höhn - lekko ranny.

Muszkieter Josef Hoscheid - poległ.

Muszkieter Wilhelm Jürges - lekko ranny.

Muszkieter Franz Klinkertz - poległ.

Muszkieter Servas Knauf - lekko ranny.

Muszkieter Josef Kuk - ciężko ranny.

Muszkieter Peter Link - poległ.

Wehrmann Johann Müller - poległ.

Wehrmann Johann Odenthal - poległ.

Muszkieter Jacob Pelzer - ciężko ranny.

Wehrmann Johann Sauer - poległ.

Muszkieter Hermann Schumacher - lekko ranny.


II. Batalion./258 - straty w okresie od 17 marca do 5 kwietnia 1915 roku


5. Kompania.

Unteroffizier Karl Cornelius - zaginiony.

Unteroffizier Anton Leßing - poległ.

Unteroffizier Philipp Luxem - lekko ranny.

Gefreiter Adolf Aufdermauer - ciężko ranny.

Muszkieter Adolf Becker I - poległ.

Muszkieter August Becker IV - lekko ranny.

Muszkieter Katl Best - poległ.

Muszkieter Heinich Bolmes - lekko ranny.

Muszkieter Ernst Brangenberg - lekko ranny.

Muszkieter Peter Braun - lekko ranny.

Muszkieter Paul Brenke - lekko ranny.

Muszkieter Gottfried Dohmen - lekko ranny.

Muszkieter August Faber - poległ.

Muszkieter Wilhelm Görtz - lekko ranny.

Muszkieter Theodor Kannen - lekko ranny.

Muszkieter Andreas Kerchgens - zaginiony.

Muszkieter Simon Kirschesch - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Kuntz - lekko ranny.

Dobosz Peter Neckenich - ciężko ranny.

Muszkieter Josef Nolben - lekko ranny.

Luftschutz Richard Olszewski - ciężko ranny.

Muszkieter Hubert Pirkes - lekko ranny.

Muszkieter Stephan PoIakofski - ciężko ranny.

Muszkieter Karl Potrafke - zaginiony.

Muszkieter Math. Rahmen - lekko ranny.

Muszkieter Josef Reuter - poległ.

Muszkieter Cornelius Ries - poległ.

Muszkieter Franz Ritterdach - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Rödder - poległ.

Rezerwista Theodor Rosenbaum - ciężko ranny.

Muszkieter Eduard Schiewiß - zaginiony.

Rezerwista Julius Schmidt - ciężko ranny.

Muszkieter Ferdinand Schmitz - lekko ranny.

Muszkieter Matthias Schröder - poległ.

Muszkieter Peter Sieger - zaginiony.

Muszkieter Anton Steimels - poległ.

Muszkieter Ferdinand Wienand - lekko ranny.

Muszkieter Franz Wilden - lekko ranny.

Rezerwista Alfons Zipper - ciężko ranny.

Muszkieter Alexander Rütten - lekko ranny.

Muszkieter Franz Ritterbach - lekko ranny.

Muszkieter Bernhard Tripp - lekko ranny.


6. Kompania.

Hauptmann Ursin von Behr - lekko ranny.

Unteroffizier Friedrich Wagner - poległ.

Muszkieter Johann Carret - lekko ranny.

Gefreiter Ludwig Dausacker - poległ.

Muszkieter Josef Furcht - zaginiony.

Wehrmann Josef Glomb - poległ.

Jednoroczny ochotnik Otto Görz - lekko ranny.

Rezerwista Emil Graetz - lekko ranny.

Muszkieter Nikolaus Hubo - poległ.

Muszkieter Peter Irsch - zaginiony.

Muszkieter August Jungbluth - zaginiony.

Gefreiter Julius Junker - poległ.

Muszkieter Theodor Koch - poległ.

Rezerwista Wilhelm Kolb - lekko ranny.

Muszkieter Gottfr. Kuhlen - poległ.

Gefreiter Peter Lambert - zaginiony.

Muszkieter Peter Wilhelm Leppers - lekko ranny.

Muszkieter Heinrich Münstermann - lekko ranny.

Muszkieter Ludwig Motter - poległ.

Muszkieter Bernhard Petrusky - zaginiony.

Muszkieter Matthias Josef Pohl - poległ.

Muszkieter Matthias Pütz - poległ.

Rezerwista Josef Schommers - poległ.

Muszkieter Heinrich Schüller - lekko ranny.

Jednoroczny ochotnik Friedrich Speich - poległ.

Muszkieter Konrad Steinmetz - poległ.

Muszkieter Matthias Thiel - poległ.

Muszkieter Otto Viebahn - ciężko ranny.

Rezerwista Peter Vogel - poległ.

Muszkieter Johann Waldecker - lekko ranny.

Jednoroczny ochotnik Friedrich Wilhelm Weller - lekko ranny.

Unteroffizier Gottfried Wolf - poległ.

Muszkieter Phil. Math. Wichter - lekko ranny.

Muszkieter Engelb. Wolfgarten, - poległ.

Muszkieter Johann Adam Wüst - poległ.

Muszkieter Andreas Zorn - lekko ranny.


7. Kompania

Unteroffizier August Nielinger - ciężko ranny.

Unteroffizier Friß Riedling - ciężko ranny.

Muszkieter Peter Dohmen - lekko ranny.

Muszkieter Josef Düster - lekko ranny.

Muszkieter Nikolaus Engels - zaginiony.

Muszkieter Heinrich Fuchs - poległ.

Muszkieter Hubert Geiler - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Heßler - poległ.

Gefreiter Jacob Hilgers - ciężko ranny.

Muszkieter Adolf Knabe - ciężko ranny.

Gefreiter Otto Lange - lekko ranny.

Muszkieter Robert Langen - lekko ranny.

Muszkieter Winand Leyendecker - lekko ranny.

Muszkieter Ludwig Mausberg - lekko ranny.

Muszkieter Fr. Wernh. Mewers - poległ.

Muszkieter Gerh. Herm. Mönch - poległ.

Rezerwista Clemens Pfeifer - lekko ranny.

Muszkieter Johann Pickut - lekko ranny.

Rezerwista Wilhelm Räder - ciężko ranny.

Muszkieter Heinrich Raschen - lekko ranny.

Rezerwista Karl Reuter - poległ.

Muszkieter Geert Rochmann - lekko ranny.

Muszkieter Josef Schmittgen - lekko ranny.

Muszkieter Heinr. Speckens - lekko ranny.

Muszkieter Nikolaus Webers - lekko ranny.

Muszkieter Otto WiegeIs - poległ.

Muszkieter Josef Willig - ciężko ranny.

Rezerwista Peter Winninger - poległ.

Muszkieter Lorenz Dumblus - zaginiony.

Leutnant Richard Ostmann - poległ.

Offizier-Stellvertreter Karl Walther - ciężko ranny.

Muszkieter Andreas Bander - zaginiony.

Muszkieter Hubert Bau - poległ.

Rezerwista Aloys Baulig - poległ.

Muszkieter Hubert Bergerhausen - poległ.

Muszkieter Albert Bergerhoff - poległ.

Muszkieter Johann Berres - poległ.

Muszkieter Peter Blumenthal - poległ.

Muszkieter Peter Brandenburg - lekko ranny.

Muszkieter Johann Brascheid - lekko ranny.

Muszkieter Wilhelm Briem - zaginiony.

Muszkieter Josef Bopp - poległ.

Muszkieter Friedr. Bubenzer - lekko ranny.

Muszkieter Hermann Burtscheid - poległ.

Muszkieter Gottfr. Christ - lekko ranny.

Muszkieter Friedr. Cormarn - poległ.

Muszkieter Johann Cremanns - lekko ranny.

Muszkieter Johann Derichs - ciężko ranny.

Muszkieter Paul Dickmeiß - lekko ranny.

Muszkieter Wilhelm Dodd - poległ.

Muszkieter Leonh. Cremer - lekko ranny.


8. Kompania.

Sanitariusz Unteroffizier Wilhelm Mühlen - ciężko ranny.

Muszkieter Johann Baumgärtner - poległ.

Muszkieter Hubert Brümm - zaginiony.

Muszkieter Peter Busch - lekko ranny.

Rezerwista Hermann Cöllen - poległ.

Muszkieter Gerhard Cöln - lekko ranny.

Muszkieter Nikolaus Fuchs - poległ.

Muszkieter Franz Hetnen - poległ.

Gefreiter Th. Karl Johnen - lekko ranny.

Muszkieter Wilhelm Klein - lekko ranny.

Wehrmann Peter Maxerath - poległ.

Muszkieter Johann Meul - poległ.

Gefreiter August Mink - lekko ranny.

Rezerwista Peter Moll - poległ.

Muszkieter Gottfried Müller - zaginiony.

Ochotnik Josef Rinkens - lekko ranny.

Gefreiter Karl Risse - lekko ranny.

Muszkieter Matthias Spoo - poległ.

Muszkieter Johann Werbeit - ciężko ranny.

Muszkieter Cölestin Zaun - zaginiony.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz