niedziela, 15 listopada 2020

Lewa flanka, część 8: Spoczywaj w spokoju, Cierpięta

 4. Regiment Grenadierów króla Fryderyka Wielkiego (3. Wschodniopruski)

Grenadier-Regiment König Friedrich der Grosse (3. Ostpreußisches) Nr. 4

 

Walki w rejonie nadgranicznym między rzekami Orzyc i Szkwa od 7 marca do 12 lipca 1915 r.

Generalfeldmarschall Hindenburg wygrał drugą, obecnie zaliczaną do najbardziej brutalnych i krwawych bitew w historii działań wojennych wszechczasów. Bitwę z zaciekle broniącą się 10. Armią Rosyjską.

Struktury władzy w Rosji zaczęły się rozpadać. Rosyjscy generałowie nie są w stanie szybko wypełnić strat w ludziach i sprzętowych poniesionych na prawym skrzydle. Aby zrekompensować w pewnym stopniu straty, na front musieliby rzucić słabo wyszkolonych i wyposażonych rekrutów. Imperialistyczna postawa Wielkiego Księcia Mikołaja Mikołajewicza, pogarda dla życia ludzkiego, strach przed poważnym kryzysem państwowym, któremu miała zapobiec zwycięska wojna, stał się odtąd główną siłą napędową do kontynuacji walki.

W międzyczasie w rejonie między Wisłą a Orzycem utworzono armię Gallwitza, która miała zabezpieczyć prawą flankę 8. i 10. Armii Niemieckiej. Przeciw tej nowej formacji Wielki Książę rzucił do boju kilka korpusów dowodzonych przez Generała von Plehwe. Korpusy te zagrażały również rejonowi na południowy wschód od Chorzel. Rejonowi niewartemu jakiekolwiek zawracania sobie głowy, gęsto zalesionemu, bez dróg, poprzecinanemu licznymi bagnami, przez co do tej pory nie toczyły się tam żadne większe walki.

Przeciwko nowej ofensywie przerzucono kilka jednostek z 8. Armii Niemieckiej, w tym 2. Dywizję Piechoty.

28 lutego, 4. Regiment Grenadierów bez Batalionu Fizylierów, wyruszył z rejonu Kopczany, w kierunku Lipska, następnie 1 marca przemaszerował przez Augustów do Lyck [Ełk], skąd już pociągiem przetransportowano oddziały do Willenberg [Wielbark]. W dniu 3 marca ponownie przemieszczając się pieszo osiągnięto wieś Budki znajdujące się na wschód od Chorzel i 16 kilometrów na południe od Willenberg.

Okoliczne wsie sprawiały lepsze wrażenie niż te na Suwalszczyźnie. W większości przypadków są one zbudowane według ustalonego planu i tworzą ładny obrazek. Domy są zwrócone szczytami w stronę ulicy. Drewniane elewacje są pięknie wykonane i posiadają dekoracje na gzymsach, belkach oraz nad oknami. Ponieważ domy - zbudowane prawie w całości z drewna i słomy - znajdują się blisko siebie, istnieje ogromne zagrożenie pożarowe, dlatego też wydaje się uzasadnione, aby rosyjskie władze nakazały, by każdy dom był wyposażony w urządzenia gaśnicze - takie jak drabina, wiadro, ręczną pompę na wodę itp.

W dniu 4 marca w rejon Chorzel dociera również Batalion Fizylierów.

Sytuacja w okolicy była dynamiczna, a rozległe obszary były obsadzone jedynie przez rzadko rozstawione oddziały z dywizji kawalerii i piechoty z Landwehry.

W dniach 4 - 7 marca regiment obsadzał stanowiska: I. Batalion/4 oraz Batalion Fizylierów/4 w Krukowie oraz na drodze Żelazna-Zawady, zaś sztab regimentu i II. Batalion/4 skierowano do wsi Surowe. Trwały prace przy wzmacnianiu i rozszerzaniu pozycji.

6 marca w okolicach wsi Pruskołęka i Poścień obserwowano patrole rosyjskiej kawalerii. Wynikało z tego, że Szeroka Biel [bagna] nie są przeszkodą dla Rosjan. Oddziały I. Batalionu/4 zostały ostrzelane od strony wsi Poścień.

8 marca, regiment uderzył od strony wsi Rzodkiewnica na lasy znajdujące się na północ od wsi Żelazna. Nacierano schodkowo, tzn. z przodu atakował I. Batalion/4, lekko za nimi na prawej flance podążał Batalion Fizylierów/4, a znowu za nimi z prawej II. Batalion/4. Oddziały I. Batalionu/4 przełamały rosyjskie umocnienia, II. Batalion/4 zajął Poścień, a Batalion Fizylierów/4 wieś Pruskołęka. Wieczorem pod Olszewką oddziały ze zgrupowania Massowa obsadziły pozycje od rzeki Orzyc do połowy wsi Żelazna. I. Batalion/4 stacjonujący we wsi Ostrówek był pod bezpośrednimi rozkazami dowódcy 3. Brygady Piechoty.

W dniu 9 marca po walkach z rosyjską kawalerią oddziały ze zgrupowania Massowa zajmują wieś Parciaki.

W dniu 10 marca przy kontynuacji ataku z poprzedniego dnia rosyjska piechota zostaje wyparta ze wsi Dynak. Wieczorem Unteroffizier Klotzek z 5. Kompanii/4, wraz ze swoim patrolem zajmuje wieś Cierpięta. Za wyśmienicie wykonany patrol otrzymał awans na stopień Vizefeldwebla. Po meldunku, że wieś jest oczyszczona, oddziały Massowa szybko przejmują wieś i umacniają się na wzgórzu w połowie drogi między wsiami Cierpięta i Ramiona. I. Batalion/4 po lekkich walkach dociera do wsi Majk.

11 marca dwa bataliony Landwehry przydzielone Oberstleutnantowi von Massowowi zabezpieczyły wieś Cierpięta od strony rzeki Orzyc, zajmując pozycje na wzgórzu znajdującym się około jednego kilometra na południowy zachód od wsi. Batalion Fizylierów/4 obsadza część drogi Cierpięta-Orzoł, a II. Batalion/4 wzgórze w połowie drogi do wsi Ramiona. Wioski przed zajętymi pozycjami są zajęte przez wroga, na południu zaobserwowano dwie dywizje rosyjskie.

12 marca Rosjanie zaatakowali oddziały Landwehry, wsie Cierpięta i Majk zostały ostrzelane przez artylerię.

W dniu 13 marca wróg zaatakował pozycje na linii Cierpięta-Majk. Odparci wszędzie Rosjanie okopali się przed niemieckimi stanowiskami. Jako wsparcie przybyły dwa kompanie z 48. Regimentu Piechoty Landwehry. Rosyjskie kontrnatarcie, które wyprowadzono w rejonie Przasnysza, zaczęło być również odczuwalne na pozycjach 4. Regimentu Grenadierów. Oddział z 2. Kompanii/4 wziął do niewoli ośmiu rosyjskich żołnierzy, dzięki czemu stało się wiadome, że naprzeciw znajduje się Litewski Pułk Lejbgwardii.

14 marca wczesnym rankiem, po silnym ostrzale artyleryjskim Rosjanie zdobyli nasze pozycje obsadzone przez Batalion Fizylierów/4 i Batalion Landwehry/24. W tym samym czasie, w licznych kolumnach szturmowych, do natarcia ruszył nasz stary znajomy pułk z bitwy pod Tannenbergiem, czyli Lejb-Gwardyjski [Keksholmski] Pułk im. Cesarza Austriackiego z Warszawy. W nieprzeniknionej mgle częściowo udało im się dotrzeć aż do naszych okopów. Doszło do walki na bagnety. W kontrataku 10. Kompania/4 odrzuciła wroga i wzięła 200 jeńców. 6. i 8. Kompania/4 również odrzuciły wroga. Po południu Rosjanie na próżno trzykrotnie atakowali na całym froncie. Cierpięta i Majk znajdowały się pod silnym ostrzałem artyleryjskim.

15 marca o świcie w gęstej mgle Rosjanie wznowili swoje ataki. Cztery rosyjskie pułki, wielokrotnie odpierane, cały dzień atakowały pozycje II. Batalionu/4 i Batalionu Fizylierów/4. Rosyjskie karabiny maszynowe mogły podwoić liczbę zabitych i rannych, ponieważ zaczynały strzelać do własnych towarzyszy, gdy tylko całe gromady rosyjskich żołnierzy podnosiło ręce, by nam się poddać. Na pozycjach wykorzystano wszystkie dostępne rezerwy, każdy karabin został użyty w walce. Natychmiastowe kontrataki, podejmowane niezależnie przez podwładnych, wielokrotnie wyrzucały wroga z zagarniętych pozycji. Szczególnie ciężkie walki miały miejsce przed i na stanowiskach 6. i 8. Kompanii/4. W walce szczególnie wyróżnił się Leutnant Lous, który zginął heroiczną śmiercią w starciu na bagnety, oraz Leutnant rezerwy Kurschat.

Ówczesny dowódca plutonu z 6. Kompanii/4, powojenny Leutnant w stanie spoczynku Eisenblätter, opisał te walki bardzo obszernie:

"Kiedy obejmowaliśmy nasze stanowisko pod wsią Cierpięta, 6. Kompania liczyła już tylko od 80 do 90 ludzi [jest to około 35% stanu podstawowego kompanii]. Kompanią dowodził wtedy Leutnant Lous. Po naszej prawej była 8. Kompania, po naszej lewej była podmokła łąka na której były tylko stanowiska nasłuchowe z batalionu Landwehry, a dalej 7. Kompania. Okopy udało nam się wykonać do wysokości barków. Na przedpolu rozciągnęliśmy cały dostępny drut kolczasty oraz wybudowaliśmy mocno wysunięte stanowiska nasłuchowe. A częste patrole, prowadzone zwykle przez samego Leutnanta Lous'a, zabezpieczały stanowiska w nocy. Na naszej pozycji miał również stanowisko oficer artylerii, którego zadaniem było nakierowywanie ostrzału artyleryjskiego. W nocy z 14 na 15 marca na naszym przedpolu było spokojnie, tylko na stanowisku obok padały pojedyncze strzały. Jeszcze przed świtem Küchenunteroffizier przyprowadził kuchnię polową i stanął w pasie lasu między stanowiskiem a wsią. Z każdej drużyny z okopów ruszyli żołnierze po orzeźwiającą ciepłą kawę dla towarzyszy, ponadto kompania cieszyła się z otrzymanych paczek z darów wojennych i z korespondencji. Cała kompania była ponownie w okopach gdy tylko kuchnia odjechała. Gęsta mgła która nadciągnęła, sprawiła, że widoczność była tylko na pięć kroków. Kompania zjadła już śniadanie, karabiny leżały gotowe do strzału na nasypie rowu. Żołnierze z punktów nasłuchowych jeszcze nie wrócili, zabrzmiały pojedyncze strzały po naszej lewej stronie. Żołnierze kompanii uważnie obserwowali przedpole. Stałem wtedy razem z Leutnantem Lousem i oficerem artylerii, rozmawialiśmy o rozbudowie stanowiska. Było całkiem zimno. Stopniowo wracali żołnierze ze stanowisk nasłuchowych i meldowali, że nic podejrzanego nie zauważyli. Nadchodził świt.

Nagle w małym lasku za naszym stanowiskiem rozbrzmiało ogłuszające "Urra"! Zaskoczeni odwracamy się. Dzika brutalność, grubo odziane postacie, futrzane czapki na głowie, nasadzone bagnety i chrypiący, zwierzęcy ryk. - Czyli Rosjanie! - Leutnant Lous wyskoczył z okopu przy pierwszym hałasie, żeby zobaczyć, co się naprawdę dzieje. Wbiegł do jednego z domów po śmierć! Walczył jak lew do ostatniego tchu z liczebniejszym przeciwnikiem. Uczcijmy tego dzielnego bohatera, wiernego niemieckiego patriotę i oficera! To wszystko stało się w kilka sekund. Grenadierzy chwycili swoje karabiny. Od razu rozeznałem się w sytuacji, Rosjanie mieli ogromną przewagę nad nami, za nami były stanowiska rosyjskie, poddanie się było wykluczone, niegodne żołnierza 4. Regimentu Grenadierów. Wydałem głośny rozkaz: - Szósta kompania na Rosjan! Marsz! Marsz! - Zdyscyplinowani grenadierzy wyskakują z okopów i uderzają na Rosjan, tak że i oni, mimo heroicznej walki, odnajdują heroiczną śmierć z piersiami przekłutymi bagnetami. Tylko kilku z nich przeżyło, jak się później dowiedziałem.

Kiedy wyskoczyłem z okopu, to próbowałem wyjąć pistolet, ale nie mogłem otworzyć klamry. Wyciągnąłem więc szablę, która choć naostrzona, była trochę zardzewiała. Od razu wpadłem na gigantycznego Rosjanina. Wyprowadzał już cios bagnetem na moją klatkę piersiową. Chwyciłem jednak lewą ręką za jego karabin i odchyliłem do góry. Próbował wykręcić ją z mojej ręki, ale cios szablą w szyję położył kres tym wysiłkom. Jak martwy niedźwiedź upadł u moich stóp. W podobny sposób udało mi się jeszcze poradzić sobie z trzema Rosjanami. Jak już wspomniałem, wszystko stało się w kilka sekund. Nie byłem w stanie zobaczyć co się dzieje w krzyczącym tłumie wokół mnie. Po powaleniu ostatniego przeciwnika, zauważałem, że lekko z prawej, jakieś cztery, pięć kroków przede mną, kolejny Rosjanin celuje we mnie z karabinu. Odwróciłem się, aby rzucić się na niego i w tym samym momencie dostałem cios w głowę. Zakryłem lewą dłonią lewe oko i upadłem jak ścięte drzewo. Straciłem przytomność. Gdy po krótkim czasie ją odzyskałem, to już nic nie widziałem na oczy. Wciąż leżałem w tej samej pozycji, ciepła krew zalewała mi oczy, prawa ręka ściskała zakrwawioną szablę. Z całych sił otwierałem prawe oko. Zauważyłem rojących się Rosjan, którzy wspinali się na stosy poległych, wiwatowali, śmiali się i zmierzali na naszą pozycję, gdzie plądrowali nasze tornistry. Udawałem więc martwego.

Od strony wioski echem odbijają się głośne krzyki, zaczęła się ostra strzelanina, kule uderzają po mojej prawej i lewej stronie. Pewnie to drugi atak Rosjan i strzelają do siebie nawzajem. Takie były moje myśli. Atakujący od strony wioski krzyczą i wiwatują, odgłosy uderzeń kolbami rozlegają się wokół mnie.

Zatroskany głos: - Pan Feldwebel Eisenblätter!

Radosny, ale zdesperowany krzyk: - Dzięki Bogu, tu leży.

Obok mnie klęczy postać, mój drogi, dobry, wierny służący, grenadier Brinkmeier.

- Masz coś do picia, kolego?

- Tak jest, panie Feldwebel!

Z jego manierki biorę obfity łyk rumu. Och, jaki był dobry. Poczułem się znów trochę silniejszy i chciałem wstać, ale moje ciało zawiodło i pociemniało mi przed oczami. Stopniowo jednak podnosiłem się, wspierany przez Brinkmeiera. Przytuliłem się do niego. Ale teraz szybko trzeba się było udać do punktu pierwszej pomocy. Mój drogi chłopiec wziął mnie pod ramię i zaciągnął do wioski.

 (Brinkmeier, z zawodu murarz z Lippeschen, w wojsku od 1913 r., dosłużył się stopnia Vizefeldwebel. Ten dobry żołnierz, był moim służącym i łącznikiem. Dopóki nie zostałem ranny, zawsze był przy moim boku, w radości i w smutku. W krwawym starciu, został odcięty ode mnie i wyszedł z walki bez szwanku. W niepewności co do tego, gdzie znajduje się jego dowódca plutonu, wspaniały towarzysz wyszukał mnie, podniósł i zaprowadził do punktu pierwszej pomocy. Ten przykład lojalnego, szlachetnego, ofiarnego koleżeństwa musiał być zauważony nawet przez wrogów tak zwanego militaryzmu, choć mieliby oni inne zdanie na temat naszej starej, chwalebnej armii oraz na temat relacji między przełożonymi i podwładnymi. Jak się dowiedziałem, Brinkmeier po zakończeniu wojny wrócił do domu cały i zdrowy jako Vizefeldwebel, odznaczony Krzyżem Żelaznym I. Klasy i innymi wysokimi odznaczeniami).

W punkcie opatrunkowym, zostałem najpierw zbadany przez niestrudzonego i doskonałego lekarza, dr Holthausena. Najpierw sprawdził czy mam rany cięte od bagnetów, dzięki Bogu nie. Następnie przebadał moje lewe oko. Założono mi bandaż, uspokojono, że wszystko będzie dobrze. Moja pierwsza prośba o papierosa, również została spełniona. Oberstleutnant von Massow odwiedził rannych i zapytał mnie, czy chcę jechać do Niemiec z moim poległym dowódcą kompanii, Leutnantem Lousem. Zgodziłem się. W tym momencie uścisnął mi rękę i powiedział: - Dziękuję Eisenblatter, nie zapomnę ci tego.

Słowa z ust dowódcy mojego regimentu, że wykonałem swój obowiązek, napełniły moje serce dumą i wdzięcznością. Zwłoki dowódcy mojej kompanii złożono na Panjewagen [chłopski wóz konny]. Położyłem się po lewej stronie Leutnanta Lousa.  W gardle zdusiłem cichy szloch i tak smutno ruszyliśmy do ojczyzny. Dowódca kompanii, który poległ w heroicznej walce i jego ciężko ranny dowódca plutonu. O północy po żmudnej i bolesnej podróży dotarliśmy do Willenberg. Ponieważ było bardzo zimno, przykryłem się całkowicie słomą podczas podróży i przylgnąłem do trupa. We wspomnianym przygranicznym miasteczku nastąpiło pełne żalu rozstanie z moim drogim poległym dowódcą kompanii: - Żegnaj dzielny bohaterze, spoczywaj wygodnie na niemieckiej ziemi.

W przepełnionym szpitalu wojennym w Willenberg, po kilku dniach wydłubano mi uszkodzone oko, a wzrok w drugim znacznie się poprawił."

A tak wydarzenia w których brała udział 8. Kompania/4 i sztab opisuje Oberleutnant rezerwy Scheele:

"Rosjanie, ukryci we mgle, przeszli niezauważeni przez pozycje Landwehry i w ten sposób udało im się zaatakować 8. Kompanię/4 od tyłu. Doszło tam do zaciekłej walki wręcz, gdzie szabla i bagnet były główną bronią.

Zdając sobie sprawę z sytuacji, 8. Kompania zorganizowała się w kilka drużyn i w kontrataku odepchnęła atakujących oraz wzięła jeńców.

W budynku we wsi, gdzie mieścił się sztab II. Batalionu/4, nagle ktoś otworzył w tym czasie drzwi i krzyknął: - Rosjanie się przebili, są tu, szybko, szybko, szybko. - To było jak eksplozja bomby! … Podrywasz się, wszyscy szaleńczo szukają swoich ubrań … ale wkrótce personel sztabu był gotowy i zgromadził się na ulicy gotowy do walki.

Rosjanie naprawdę byli we wsi, ale w międzyczasie zostali wyparci przez nasze rezerwy i 8. Kompanię.

Nieliczne domy wypełniają się rannymi, a nasz personel medyczny doktora Holthausen działa energicznie. On i Landsberg są wszędzie i zawsze chodzą wyprostowani, mimo nawału pracy i zmęczenia. Przyprowadzono jeńców, wśród których jest rosyjski chorąży, który gorzko płacze nad swoim losem. Walki trwają dalej, a domy w wiosce nie mają żadnej ochrony, są tylko kilkaset metrów od okopów i nic dziwnego, że w niektóre z nich trafiają kule. Na drodze na skraju wsi stoi nasz dowódca ze swym sztabem i swoim zachowaniem daje przykład tym co wpadli w panikę, by zachowali spokój. Wieczorem ostrzał ze strony wroga zanikł, a Rosjanie na dłuższy czas się uspokoili."

I. Batalion/4 został tymczasowo wyparty z części wsi Majk. Wieczorem wszystkie pozycje od wsi Cierpięta do wsi Majk - rejon działania części 44. Regimentu Piechoty oraz II. i I. Batalionu/4  są znów naszych rękach. Przed okopami leżało pełno martwych i rannych Rosjan. Jeńcy: jeden rosyjski oficer i 200 żołnierzy.

W dniach 16 i 17 marca Rosjanie atakowali Batalion Fizylierów/4. Najbardziej intensywne były ataki całych kolumn wroga 17 marca na 10. Kompanię/4. Ataki zostały krwawo odparte.

18 marca na dłuższy czas kwatera sztabu zostaje rozlokowana około 1 kilometra na północny zachód od wsi Cierpięta, przy drodze do wsi Parciaki.

O świcie 20 marca I. Batalion/4 został jednocześnie zaatakowany z dwóch stron. Od frontu przez pułk syberyjski i od północy od strony wsi Ziomek przez dwa bataliony syberyjskie. Ten drugi atak spadł na 1. Kompanię/4 którą dowodził Oberleutnant rezerwy Brosch. Z pomocą zaatakowanym przyszły oddziały z 44. Regimentu Piechoty. Wroga najpierw ostrzelano, a następnie przyjęto w walce na bagnety. Napastników odparto. Uciekający Rosjanie zostali ostrzelani szrapnelami przez ich własną artylerię. Schwytano jednego rosyjskiego oficera i 172 żołnierzy. Ta ostatnia szarża złamała impet wroga. Wszystkie jego bezmyślne ataki wielkimi masami żołnierzy na karabiny strzelców i karabiny maszynowe, przeprowadzane zwykle o świcie lub gdy zalegała gęsta mgła, w terenie rojącym się od bagien, zostawiły po sobie tylko mnóstwo ofiar śmiertelnych i rannych. Do niewoli poddało się czterech oficerów i 600 żołnierzy wroga.

Straty regimentu, zwłaszcza w oficerach, też były niemałe, ale każdy grenadier z 4. Regimentu mógł z dumą i pewnością siebie powiedzieć: w ataku i w obronie, przy samodzielnie podejmowanych decyzjach o kontrataku, stałem przy boku moich towarzyszy i spełniłem swój obowiązek.

Od tej pory dochodziło głównie do walk artyleryjskich, podczas których ostrzeliwano siebie nawzajem i okopy. Wielokrotne wysyłane patrole oraz pozorne ataki utrzymywały wroga w napięciu i uniemożliwiały mu wycofanie oddziałów z frontu. 4. Regiment Grenadierów był niekwestionowanym władcą ziemi niczyjej.

Stopniowo pozycje regimentu były rozbudowywane i stawały się coraz trudniejsze do zdobycia. Linia frontu, zabezpieczona szerokim pasem zapór z drutu kolczastego i wysuniętymi stanowiskami nasłuchowymi, uzyskała silne wsparcie dzięki umocnionym punktom, które były mocne ze względu na właściwe wykorzystanie terenu. Powstały bastiony: "Friedrich der Große", "Johann von Sachsen", "Leopold von Dessau", "Adalbert", "Adelheid", "Kracht", "Pirna" i inne. Tam, gdzie brakowało punktów umocnionych, utworzono drugą linię okopów, która zapewniała zakwaterowanie i osłonę dla oddziałów rezerwy. W zasadzie jednak główną linią obrony pozostały okopy na pierwszej linii frontu. W okopach wybudowano stałe schrony, a także głębokie tunele z kilkoma wyjściami, które chroniły przed bezpośrednimi trafieniami pocisków artylerii i były wyposażone w druciane łóżka oraz samodzielnie wykonane meble.

Liczba karabinów została zwiększona o zdobyte rosyjskie karabiny maszynowe. Ponadto na pozycjach przybyło lekkich miotaczy min, granatników i granatów do wystrzeliwania z karabinów, a niektóre karabiny wyposażono w celowniki optyczne. Żołnierze dostali sporo granatów, a nawet pałki, które były szczególnie skuteczne w walce wręcz w wąskich okopach.

Przy okopach na tyłach powstawały okazjonalnie małe ogrody z altankami z drewna brzozowego. Każda wybudowana pod fachowym nadzorem, ale różniące się między sobą, ponieważ ludzie mieli różne gusta. We wsi Cierpięta, w domach które jeszcze nadawały się do użytku, urządzono biura kancelarii regimentu oraz izby chorych i łazienki. Wielu żołnierzom po tym okresie zostały wesołe i miłe wspomnienia. Oberleutnant rezerwy Scheele opisuje je bardzo humorystycznie:

Cierpięta

"Krajobraz wokół wsi Cierpięta i dalsze okolice żywo przypominają o niektóre wrzosowiskach Brandenburgii. Okopy ciągnące się przez długie pasma wydm stopniowo zostały zadaszone drewnianymi konstrukcjami. Dzieło natury, jakim były wydmy, sprawiało, że chroniły one tereny leżące za nimi przed ostrzałem wroga, tak więc nawet w ciągu dnia można było się tam swobodnie poruszać.

Nigdy w życiu nie zaznałem takiej radości na wiosnę. Podziwiałem bujnie kwitnące drzewa owocowe, opalałem się, zachwycił mnie budzący się na wiosnę las i pierwsza jaskółka. Lekarz sztabowy Holthausen zalecił nam korzystanie ze światła dnia, świeżego powietrza i kąpieli słonecznych. To tutaj czytaliśmy i pisaliśmy poezję oraz recytowaliśmy ją przy dźwiękach lutni. Nasz Fromberg często dawał z siebie wszystko. Pojawiał się jako Nero, śpiewał piosenkę małego kadeta i robił śmieszne miny. Zbudowaliśmy karuzelę, z której korzystali nawet oficerowie sztabu. Dorobiliśmy do niej koniki, więc mieliśmy i przejażdżki konne. Od czasu do czasu nasz dowódca regimentu zabierał swój korpus oficerski pod karuzelę, na koncerty orkiestry regimentowej i pieśni cierpięckich, na których czasami było też piwo.

A pewnego dnia nasz książę zapowiedział swoją wizytę. Rozpoczęło się wielkie budowanie i sprzątanie, a przy zauważonych brakach składanie zamówień nie miało końca. Po księcia miał być wysłany odświętnie udekorowany Panjewagen [wóz chłopski]. Łącznik ze sztabu II. Batalionu co chwila kursował do sztab regimentu. Każdy grenadier miał na rozkaz dowódcy regimentu założyć paradny mundur grenadiera, a przecież nasze mundury były już w żałosnym stanie.

W trakcie wizyty zorganizowano między innymi piwny wieczór w rozstawionym namiocie. Przy barze kawiarnianym Fähnrich Hildebrand grał uroczo na skrzypcach, Fromberg śpiewał i grał na lutni, Ludwig Fitt recytował wiersze, a nasz książę bawił się z nami i zgotowywał nam niezapomniane godziny.

Ale również Cierpięta padły łupem wojny. Pewnego dnia Rosjanie ostrzałem artyleryjskim podpalili wieś. Wspominamy o tym w jednej z pieśni cierpięckich:

 

Byłaś tak piękna,

Aż miło było patrzeć,

Dopóki nie pojawił się pomruk,

I zabrał cały urok twój.

Płomienie urosły z dymu,

Straciliśmy światło, ożywcze powietrze i kąpiele słoneczne

Spoczywaj w spokoju, Cierpięta!”

 

Wydarzenia opisane wyżej nie sprawiły, że zaniedbano szkoleń w oddziałach regimentu. Oficerowie i żołnierze poszerzali swoje umiejętności we wszystkich dziedzinach służby. Od czasu bitwy pod Tannenbergiem oficerowie zamiast paradnego sztyletu nosili bagnety, a dowódcy kompanii i dowódcy plutonów uzbrojeni byli w karabiny.

Każda kompania mogła ze spokojem i pewnością siebie patrzeć w przyszłość, mogła osiągnąć to, co chciała. Pomimo wielu strat i wydarzeń jakie miały miejsce od początku wojny, podczas których regiment walczył rozczłonkowany, teraz znów był jednością i odzyskał pełną siłę bojową.

Teraz, gdy regiment stacjonował w tym rejonie, ojczyzna o nim sobie przypominała. Dotarły dary miłości od księżnej Adelheid. Dotarły również paczki z miasta Rastenburg [Kętrzyn] - gdzie w ukochanej siedzibie regimentu w czasie wojny działała w tym celu specjalna komisja pod przewodnictwem księdza Buchholtz'a - oraz z punktu zbiórki w Königsbergu [Królewiec]. Kiedy nadchodziły paczki, witano je z radością i wdzięcznością, a w okopach na pierwszej linii spontanicznie organizowały się pełne zapału grupy bojowe. Najbardziej aktywna był "żelazna drużyna" z 8. Kompanii/4. Triumfowała prawdziwa przyjaźń między towarzyszami broni, co owocowało kolejnymi sukcesami!

W dniu 23 marca Major w stanie spoczynku Bölke przejął dowództwo nad Batalionem Fizylierów/4.

28 marca ostatnie kompanie 48. Regimentu Piechoty Landwehry opuściły 4. Regiment Grenadierów. Pomogły bardzo i stali dzielnie przy ramieniu grenadierów, w czasie, gdy było naprawdę gorąco.

W dniu 18 kwietnia Major Kettner objął dowództwo nad II. Batalionem/4.

19 kwietnia Generał Mengelbier przekazał dowództwo nad 3. Brygadą Piechoty Oberstowi von Löper, a sam przejął dowodzenie 12. Dywizją Landwehry.

W dniu 1 maja 4. Regiment Grenadierów obchodził 289-lecie istnienia. Odbył się marsz do kościoła, parada i przemówienie dowódcy. W kierunku Rosjan wzniesiono trzy głośne wiwaty. W ten jubileuszowy dzień przyjechali wspaniali goście z Rastenburga, którzy przywieźli różnego rodzaju dary miłości. Dobre samopoczucie grenadierów było również brane pod uwagę przez oficerów żywnościowych: rozkoszom podniebienia towarzyszył koncert kapeli regimentu pod kierunkiem Obermusikmeistera Heider'a.

W dniu 8 maja I. Batalion/4 opuścił swoje pozycje pod wsią Majk i został rozmieszczony na prawym skrzydle regimentu. Oddziały 33. Regimentu Fizylierów zajęły pozycje po 45. Regimencie Piechoty dalej na prawo. A ten ostatni opuścił szeregi 2. Dywizji Piechoty, która odtąd miała w składzie tylko trzy regimenty piechoty.

Od 15 do 17 maja, jak już czytaliśmy we wspomnieniach Scheelego, do swoich grenadierów przybył książę Adalbert. Poważny, prosty niemiecki człowiek, serdeczny towarzysz, jako takiego znali go wszyscy starzy grenadierzy jeszcze z czasów pokoju, jako takiego poznali go i docenili wszyscy, którzy widzieli go po raz pierwszy już na froncie. Hohenzollern, mimo krótkiej wizyty, nie wahał się przejść przez całą pozycję regimentu, w czasie gdy kule rosyjskie gwizdały nad okopami lub głośno uderzały w worki z piaskiem, aby spotkać się z jak największą liczbą żołnierzy swego regimentu.

Podpis pod zdjęciem: Książę Adabert w okopach strzeleckich po wsią Cierpięta.

 
Adalbert Prinz von Preussen trzeci syn cesarza Wilhelma II
Adalbert Ferdinand Berengar Viktor von Preußen (1884-1948)

Zaczęło się gorące lato. Promienie słońca rozgrzewały piasek, wrzosowiska i las. Pożary lasów powstawały prawie codziennie, a ich gaszenie wymagało nie lada wysiłku.

W dniach od 2 do 3 czerwca pozycje 2. Dywizji Piechoty po lewej stronie zostały przedłużone aż do rzeki Omulew, w wyniku czego I. Batalion/4 został wycofany z dotychczasowych pozycji. Trzy kompanie rozmieszczono pod Błędowem - sekcja von Löpera - a 4. Kompania/4 pod Wolą Błędowską. Pozycje, które do tej pory zajmowały trzy kompanie I. Batalionu/4 przejęły pozostałe oddziały regimentu, wsparte przez Batalion Landszturmu "Pirna".

5 czerwca Hauptmann Husen przejął od majora w stanie spoczynku Bölke dowodzenie Batalionem Fizylierów/4. Sektor von Massow'a, należący do nadrzędnego sektora von Sydow'a, została podzielony na podsekcje:

Husen (10. Kompania/4, 4. Kompania/"Pirna" oraz 9. i 11  Kompania/4),

Kleeberg (12. i 8. Kompania/4, oraz 2/3 1. Kompanii/"Pirna"),

Kettner (1/3 1. Kompanii/"Pirna", 6. i 5. Kompania/4, 2/3 2. Kompanii/"Pirna" oraz 7. Kompania/4).

1/3 2. Kompanii/"Pirna" znajdowała się w bastionie "Adalbert" na wschód od wsi Cierpięta.

12 czerwca patrol oficerski przyprowadził dwóch jeńców

22 czerwca 11. Kompania/4 przeniosła się do wsi Rawki i razem z 4. Kompanią/4 dołączyła do kombinowanego batalionu Fritsch , a na ich pozycje weszła kompania z Batalionu Landszturmu "Zittau".

W nocy z 23 na 24 czerwca po przygotowaniu artyleryjskim: Batalion Fritsch zaatakował Rosjan pod wsią Guzowatka, a Batalion Pieper na wzgórze 122. Cel operacji: zająć pozycje wroga, zidentyfikować oddziały przeciwnika, związać siły wroga. Przyprowadzono szesnastu jeńców. Mimo heroicznych działań grenadierów nie udało się utrzymać na zdobytym terenie.

 

 


______________


Lista poległych w okresie opisywanym w tekście.
Lista 4. Regimentu Grenadierów jest niepełna oraz nie uwzględnia oficerów.


1. Kompania/4

Lippke, Eduard, Grenadier, poległ 10 marca 1915 - Majk.

Bunzel, Karl, Rezerwista, poległ 10 marca 1915 - Majk.

Schwarzenberg, Richard, Landszturmista, poległ 15 marca 1915 - Majk.

Ewert, Hermann, Rezerwista z uzupełnień, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Bremer, Karl, Unteroffizier, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Spielgies, Franz, Landszturmista, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Nowack, Franz, Grenadier, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Tröger, Paul Grenadier, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Scharrer, Johannes, Grenadier, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Rakowski, Franz, Grenadier, ciężko ranny 20 marca 1915 - Majk, zmarł 24. marca 1915 w lazarecie polowym w Chorzelach.

Thiel, Bernhard, Grenadier, ciężko ranny 20 marca 1915 - Majk., zmarł 24. marca 1915 w lazarecie rezerwowym w Olsztynie.

Lehmann, Max, Werhmann, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Hinze, Max, Rezerwista, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Prechel, Paul, Grenadier., poległ 17 maja 1915 - Cierpięta.

Pohl, Heinrich, Sierżant, poległ 1 czerwca 1915 - Cierpięta.

Garner, Franz, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.


2. Kompania/4

Kemsies, Karl, Vizefeldwebel, poległ 3 marca 1915 - Budki.

Kluwe, Otto, Rezerwista, ranny 6 marca 1915, zmarł 9. marca 1915 w rezerwowym lazarecie w Szczytnie.

Zwingelberg, Walter, Gefreiter, poległ 11 marca 1915 - Majk.

Neumann, Wilhelm, Unteroffizier, poległ 13 marca 1915 - Majk.

Dawidzig, Karl, Grenadier, poległ 13 marca 1915 - Majk.

Wiese, Hermann, Rezerwista z uzupełnień, poległ 13 marca 1915 - Majk.

Polksdorf, Friedrich, Fizylier, poległ 13 marca 1915 - Majk.

Struwe, Wilhelm, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk.

Marcinowski, Johann, Grenadier, poległ 17 marca 1915 - Majk.

Anders, Albin, Rezerwista, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Beyer, Karl, Rezerwista z uzupełnień, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Kobrzynowski, Otto, Landszturmista, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Liedtke, Wilhelm, Rezerwista z uzupełnień, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Lausmann, Hermann, Werhmann, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Häusler, Paul, Grenadier, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Bonni, Hermann, Grenadier, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Heidemann, Ernst, Grenadier, poległ 27 marca 1915 - Majk.

Prang, Willi, Grenadier, ranny 27 marca 1915 - Majk, zmarł 29. marca 1915 w rezerwowym lazarecie w Wielbarku.

Tesch, Karl, Grenadier, ranny 27 marca 1915 - Majk, zmarł 29. marca 1915 w Parciakach.

Mandel, Gerhard, Grenadier, poległ 23 kwietnia 1915 - Błędowo.

Klingenberg, Franz, Unteroffizier, poległ 15 czerwca 1915 - Błędowo.

Scholz, Eduard, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Kirbuß, Arnold, Vizefeldwebel, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Ciałkowski, Alex, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Winkler, Friedrich, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Gräf, Karl, Rezerwista z uzupełnień, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Pollack, Gustav, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Pfeiffer, Eduard, Landszturmista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Schröder, Franz, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Wolf, Max, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Wedig, Aloisius, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Zahn, Friedrich, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Preußner, Julius, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Krogull, Josef, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Speilmann, Karl, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.


3. Kompania/4

Petereit, David, Grenadier, poległ 14 marca 1915 - Majk.

Frank, Artur, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk.

Birnitzker, Johann, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk.

Bogdan, Karl, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk.

Brockmüller, Wilhelm, Grenadier, poległ 18 marca 1915 - Majk.

Grabitz, Paul, Rezerwista, poległ 19 marca 1915 - Majk.

Borneite, Friedrich, Grenadier, poległ 20 marca 1915 - Majk.

Kuhn, Hermann, Grenadier, ciężko ranny 15 marca 1915 - Majk, zmarł 30 marca 1915.

Sakowski, Gustav, Grenadier, poległ 23 marca 1915 - Majk.

Milius, Walter, Grenadier, poległ 27 marca 1915 - Majk

Malinowski, Friedrich, Unteroffizier, 27 marca 1915 - Majk.

Naused, Hermann, Grenadier, ciężko ranny 15 marca 1915 - Majk, zmarł 29 marca 1915 w rezerwowym lazarecie w Iławie.

Lindenkohl, Friedrich, Grenadier, poległ 1 kwietnia 1915 - Majk.

Bunk, Robert, Grenadier, poległ 17 maja 1915 - Cierpięta.

Milse, Albert, Grenadier, poległ 17 maja 1915 - Cierpięta.

Sejpold, Otto, Gefreiter, poległ 18 maja 1915 - Cierpięta.

Struve, Otto, Grenadier, poległ 19 maja 1915 - Cierpięta.

Friedemann, Karsten, Grenadier, utonął w Omulwi 12 czerwca 1915.

Kindt, Walter, Fahnenjunker, poległ 23 czerwca 1915 - Błędowo.

Scoppe, Hermann, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Petznick, Emil, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Peschke, Rudolf, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Weide, Ernst, Unteroffizier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Brüggemann, Johann, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Schulz, Oskar, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Klein, Albert, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Lunke, August, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Berg, Karl, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Albuschies, Adam, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Strehl, Rudolf, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Schauhmeier, Gustav, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Schwarzenberger, Walter, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Schuze, Emil, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Berger, Curt, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Kopernick, Paul, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Lüttkus, Moritz, Landszturmista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo..

Wagner, Emil, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Werner, Otto, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Steingräber, Otto, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Störmer, Wilhelm, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Rauchstädt, Georg, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Grilke, Gustav, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Görner, Franz, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Arndt, Wilhelm, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Stubsch, Karl, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Błędowo.

Alex, August, Grenadier, ciężko ranny 1 czerwca 1915 - Cierpięta, zmarł 25 czerwca 1915 w lazarecie polowym.


4. Kompania/4

Wiśniewski, Lucius, Grenadier, poległ 5 marca 1915 - Rzodkiewnica

Hinze, Heinrich, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 - Majk

Poschag, Georg, Unteroffizier, poległ 15 marca 1915 - Majk

Knigge, Kurt, Unteroffizier, poległ 15 marca 1915 - Majk

Ludwig, Artur, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk

Gilke, Friedrich, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk

Buddrus, Heinrich, Grenadier, poległ 15 marca 1915 - Majk

Grigoleit, Max, Grenadier, poległ 1 marca 1915 - Majk

Preuß, Gustav, Grenadier, poległ 22 marca 1915 - Majk

Trutmann, Gustav, Grenadier, poległ 22 marca 1915 - Majk

Sanga, Johannes, Grenadier, poległ 22 marca 1915 - Majk

Dittmer, Willi, Grenadier, poległ 27 marca 1915 - Majk

Krahl, Theodor, Grenadier, poległ 27 marca 1915 - Majk

Schink, Hermann, Grenadier, poległ 18 maja 1915 - Cierpięta

Thiena, Wladislaus, Grenadier, poległ 9 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Kapalla, Oskar, Gefreiter, zmarł 13 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Peukert, Gustav, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Pustölla, Hermann, Gefreiter, ranny 24 czerwiec 1915 - Brodowe Łąki, zmarł 30 czerwca 1915

Schade, Adolf, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Buddrus, Christof, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Fischer, Hermann, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Wetzker, Fritz, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Nelamischkies, Franz, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Pleikies, Ernst, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Werner, Franz, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Neumann, Otto, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Klabunde, Wilhelm, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Baensch, Friedrich, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Flügge, Alfred, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Liemers, Heinrich, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Schneider, Hermann, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Stasiak, Stanislaus, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Siwiński, Aleksander, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Lipiński, Louis, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Burow, Friedrich, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Böttcher, Gustaw, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Rautenberg, Friedrich, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Wilk, Friedrich, Grenadier, ranny 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki, zmarł 3 lipca 1915

Audehn, Willhelm, Unteroffizier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Murawski, Johann, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Brodowe Łąki

Riecke, Friedrich, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Braun, Max, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Gödeke, Ferdinand, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Witucki, Josef, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Wolkiewicz, Stefan, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Krupa, Josef, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Marmuranitz, Adam, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Schneider, Robert, Werhmann, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Wiemer, Emil, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Hagensieker, Georg, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Kille, Hermann, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Vetter, Richard, Unteroffizier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Uschmann, Franz, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Stuhlemmer, Emil, Grenadier, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Vogt, Otto, Gefreiter, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Belusa, Karl, Werhmann, poległ 24 czerwca 1915 - Guzowatka

Winterscheidt, Johannes, Grenadier, poległ 2 lipca 1915 - Brodowe Łąki


5. Kompania/4

Gerlach, Kurt, Rezerwista, zaginął w 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Byck, Anton, Werhmann, zaginął w 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Schäfer, Josef, Werhmann, poległ 5 marca 1915 – Cierpięta

Dulk, Friedrich, Rezerwista, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Sievering, August, Rezerwista, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Wendt, Otto, Unteroffizier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Lötzke, Gustaw, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta.

Scheletter, Emil, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Tiedtke, Otto, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Ponelis, Erich, Grenadier, ciężko ranny 13 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 20 kwietnia 1915 w lazarecie polowym Toruniu .

Ubranis, Ernst, Rezerwista, poległ 4 kwietnia 1915 – Cierpięta

Burnus, Wilhelm, Vizefeldwebel, poległ 6 kwietnia 1915 – Cierpięta

Fellner, Otto, Rezerwista, poległ 9 kwietnia 1915 – Cierpięta.

Latzel, Albert, Rezerwista, poległ 10 kwietnia 1915 – Cierpięta

Salecker, Emil, Grenadier, poległ 27 kwietnia 1915 – Cierpięta

Paukstat, Paul, Grenadier, poległ 13 lipca 1915 - Jednorożec


6. Kompania/4

Czepluck, Gustav, Landszturmista, zaginął w 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Korkamp, Paul, Grenadier, poległ 10 marca 1915 – Cierpięta

Wolter, Gustav, Grenadier, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Josuttis, Georg, Rezerwista, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Töpser, Karl, Unteroffizier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Hofmann, Karl, Werhmann, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Thomas, Albert, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Schwahn, Ernst, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Nowitzki, Erdmann, Unteroffizier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Gannitz, Otto, Gefreiter, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Dorr, August, Gefreiter, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Schön, Georg, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Taschus, Michel, Landszturmista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Hoffmann, Max, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Neumann, Friedrich, Unteroffizier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Lange, Ernst, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Sentek, August, Landszturmista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Kolberg, Otto, Rezerwista, zaginął 15 marca 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Reinholdt, Friedrich, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Braun, Conrad, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Baumann, Julius, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Ludwig, Fritz, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Schmichel, Johann, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Reimann, Emil, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Hopp, Fritz, Grenadier, ciężko ranny 15 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 20 marca 1915 w lazarecie polowym nr 6

Surpies, Georg, Landszturmista, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Bolien, Albert, Werhmann, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Lucka, Paul, Grenadier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Bindschus, Otto, Rezerwista, ciężko ranny 15 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 22 marca 1918

Lehmann, Ferdinand, Rezerwista, ciężko ranny 29 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 16 lipca 1915

Lambert, Heinrich, Rezerwista, poległ 7 kwietnia 1915 – Cierpięta

Marquardt, August, Grenadier, poległ 10 kwietnia 1915 – Cierpięta

Lanicki, Wladislaus, Rezerwista, ciężko ranny 28 kwietnia 1915 – Cierpięta, zmarł 1 maja 1915 w placówce medycznej nr 2

Achilles, Willy, Unteroffizier, poległ 13 maja 1915 – Cierpięta

Opfermann, Walter, Grenadier, poległ 2 czerwca 1915 – Cierpięta

Kwias, Adalbert, Rezerwista, poległ 4 czerwca – Cierpięta

Freymann, Ludwig, Landszturmista, poległ 12 czerwca – Cierpięta


7. Kompania/4

Schneevogt, Werner, Rezerwista z uzupełnień, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Lehmann, Paul, Werhmann, poległ 20 marca 1915 – Cierpięta

Tannenberg, Gustaw, Grenadier, ranny 27 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 11 kwietnia 1915 w lazarecie polowym nr 12

Fleischer Emil, Grenadier, poległ 27 marca 1915 – Cierpięta

Kewitt, Friedrich, Grenadier, ranny 17 kwietnia 1915 – Cierpięta, zmarł 19 kwietnia 1915

Risch, Albert, Gefreiter, poległ 20 kwietnia 1915 – Cierpięta

Löcher, Wilhelm, Grenadier, poległ 28 kwietnia 1915 – Cierpięta

Mey, Gustaw, Rezerwista z uzupełnień, poległ 4 maja 1915 – Cierpięta

Schönwald, Otto, Unteroffizier, ranny 14 maja 1915 – Cierpięta, zmarł 1 czerwca 1916 w rezerwowym lazarecie

Krause, Willy, Grenadier, poległ 8 czerwca 1915 – Cierpięta

Bogdan, Julius, Grenadier, poległ 13 lipca 1915 – Jednorożec

Schröder, Wilhelm, Rezerwista z uzupełnień, poległ 13 lipca 1915 – Jednorożec


8. Kompania/4

Niwiński, Hermann, Grenadier, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Riemer, Max, Rezerwista z uzupełnień, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Schumann, Heinrich, Rezerwista, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Stankus, Martin, Grenadier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Metschiess, Wilhelm, Grenadier, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

Matern, Karl, Werhmann, ciężko ranny 16 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 18 marca 1915 w rezerwowym szpitalu polowym

Keilenweit, August, Grenadier, poległ 17 marca 1915 – Cierpięta

Mattetat, Artur, Grenadier, poległ 17 marca 1915 – Cierpięta

Czerkus, Franz, Grenadier, ciężko ranny 17 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 30 marca 1915

Hansch, Franz, Rezerwista, poległ 19 marca 1915 – Cierpięta

Tölk, Eduard, Rezerwista z uzupełnień, poległ 27 marca 1915 – Cierpięta

Fuchs, Rochus, Rezerwista z uzupełnień, ciężko ranny 28 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 30 marca 1915 w rezerwowym szpitalu polowym


9. Kompania/4

Schorlinski, Franz, Fizylier, poległ w 1915 – Cierpięta

Preikerhart, Franz, Fizylier, zaginął w 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Krüger, Fritz, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Zachow, Adolf, Unteroffizier, poległ 27 kwietnia 1915 – Cierpięta

Pianka, Johannes, Gefreiter, zaginął 7 czerwca 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)


10. Kompania/4

Roski, Andreas, Fizylier, poległ 12 marca 1915 – Cierpięta

Nitsch, Wilhelm, Fizylier, poległ 12 marca 1915 – Cierpięta

Marwinski, August, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Großmann, Emil, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Frankenstein, Kurt, Gefreiter, ciężko ranny 14 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 19 marca 1915

Lapschies, Franz, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Roppel, Fritz, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Rogalski, Emil, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Tuchscheerer, Paul, Gefreiter, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Schröder, Adolf, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Schikowa, August, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Packmohr, Johannes, Fizylier, ciężko ranny 14 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 19 marca 1915

Stange, Bernhard, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Babiel, Josef, Fizylier, poległ 14 marca 1915 – Cierpięta

Glonsda, Emil, Fizylier, zaginął 15 marca 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Nankocks, Fritz, Fizylier, poległ 15 marca 1915 – Cierpięta

Siemund, Albert, Fizylier, zaginął 15 marca 1915 – Cierpięta (nieodnaleziony po wojnie)

Oxenknecht, Hugo, Fizylier, poległ 16 marca 1915 – Cierpięta

Schuler, Karl, Fizylier, ranny 17 marca 1915 – Cierpięta, zmarł 19 marca 1915

Rinkus, Fritz, Grenadier, poległ 15 kwietnia 1915 – Cierpięta

Niederhäuser, Robert, Fizylier, poległ 11 czerwca 1915 – Cierpięta

Deckert, Franz, Fizylier, poległ 14 czerwca 1915 – Cierpięta

Goliński, Bronisław, Fizylier, poległ 25 czerwca 1915 – Cierpięta


11. Kompania/4

Becker, Friedrich, Rezerwista, poległ 15 marca 1915 – Parciaki

Adam, Fritz, Landszturmista, poległ 16 marca 1915 – Cierpięta

Kaźmierczak, Stephan, Fizylier, ranny 24 kwietnia 1915 – Cierpięta, zmarł 1 maja 1915.

Aschmutat, Karl, Landszturmista, poległ 16 czerwca 1915 – Cierpięta

Sommer, Willy, Fizylier, poległ 20 czerwca 1915

Loh, Karl, Rezerwista, poległ 24 czerwca 1915 – Guzowatka

Kausch, Paul, Fizylier, poległ 24 czerwca 1915 – Guzowatka

Kihies, Franz, Fizylier, ciężko ranny 24 czerwca 1915 – Guzowatka, zmarł 3 września 1915

Łukowski, Alfred, Rezerwista, ciężko ranny 24 czerwca 1915 – Guzowatka, zmarł 10 lipca 1915


12. Kompania/4

Schümer, Friedrich, Rezerwista z uzupełnień, poległ 10 maja 1915 – Cierpięta

Mathes, Gustaw, Rezerwista z uzupełnień, poległ 10 maja 1915 – Cierpięta


Kompania Karabinów Maszynowych

Unruh, Hermann, Muszkieter, ranny w Cierpiętach, zmarł w Ełku

Gellehsun, Rudolf, Unteroffizier, poległ 10 marca 1915 – Cierpięta

Wolff, Bruno, Grenadier, poległ 10 marca 1915 – Cierpięta

Lockenwitz, Adolf, Grenadier, poległ 13 marca 1915 – Cierpięta

______________
Za pomoc przy treści tego opracowania, dziękuję:

Małgorzata Karczewska
Krzysztof Wołoszczak

 

 

Lejb-Gwardyjski Wołyński Pułk z Warszawskiego Okręgu Wojskowego,
miejsce stacjonowania przed wojną: Warszawa.

Pułk walczył w rejonie wsi Cierpięta – Budy
w dniach 28 lutego – 9 marca 1915 roku (13-22 marca1915).
 
Numer przed danymi oznacza numer odznaki. Link do źródła zostanie podany w komentarzu.

Za link dziękuję: Przemek Wojtasiak

 

I. Klasy

4720 Драбков Сысой Федорович, 3. Kompania. Podpraporszczyk
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

4919 Захаров Василий Филиппович, 14. Kompania. Podpraporszczyk.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, w trakcie ataku naszych oddziałów na ufortyfikowane pozycje wroga, własnym przykładem zachęcał i porywał swoich podwładnych do walki, przyczynił się do zdobycia fortyfikacji wroga.

5159 Дудин Егор Степанович, 15. Kompania. Podpraporszczyk.
Za odwagą i męstwo w walkach nad Dniestrem 26 maja 1915 roku. Otrzymał również Krzyż św. Jerzego za walki 28 lutego 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta, ale numer oznaczenia nie został podany.

 

II. Klasy
4674 Догадов Николай Артемьевич, 6. Kompania. Starszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, własnym przykładem zachęcał i porywał swoich podwładnych do walki, przyczynił się do zdobycia fortyfikacji wroga.

4675 Янкевич Роман Павлович, 6. Kompania. Starszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, własnym przykładem zachęcał i porywał swoich podwładnych do walki, przyczynił się do zdobycia fortyfikacji wroga.

4676 Тараненко Даниил Демьянович, 6. Kompania. Podpraporszczyk.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, mimo odniesienia poważnej rany pozostał w szeregach oddziału. Gdy kompania straciła swego dowódcę, przejął dowodzenie i zdobył obsadzone przez wroga okopy. Otrzymał też Krzyż I. Klasy za te walki, ale nie ma podanego numeru.

9186 Драбков Сысой Федорович, 3. Kompania. Podpraporszczyk.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, gdy kompania straciła dowódców, przejął nad nią dowodzenie i mimo silnego ostrzału artyleryjskiego i krzyżowego ognia piechoty przegrupował oddział.


III. Klasy

35284   Торкин Иван , 16. Kompania. Starszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 19 kwietnia 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

41894 Постаюж Федор Дмитриевич, 9. Kompania. Młodszy podoficer.
Za odwagą i męstwo w walkach nad Dniestrem 26 maja 1915 roku. Otrzymał również Krzyż św. Jerzego za walki 28 lutego 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta, ale numer oznaczenia nie został podany.

72677. Безюк Филипп Лаврентьевич, 9. Kompania. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, po utracie wszystkich wyższych stopniem, zebrał resztki kompanii, przegrupował i rozbił wroga na linii okopów.

72678. Рахманов Семен Нилович, 14. Kompania. Podpraporszczyk.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, w trakcie ataku naszych oddziałów na ufortyfikowane pozycje wroga, własnym przykładem zachęcał i porywał swoich podwładnych do walki, przyczyniając się w ten sposób do sukcesu ataku.

72679. Векерле Иоган Петрович, 9. Kompania. Młodszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta, po utracie wszystkich starszych stopniem dowódców kompanii, przejął dowodzenie nad kompanią, uporządkował ją i wyparł wroga z zajmowanego okopu.

72680 Ефимов Василий Прокофьевич, 10. Kompania. Starszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72681 Савосин Петр Максимович, 7. Kompania. Młodszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta zgłosił się na ochotnika by wraz ze strzelcami ze swego plutonu, pod silnym ostrzałem nieprzyjaciela, przywrócić przerwane połączenie między jednostkami. Zadanie przeprowadził z powodzeniem i utrzymywał połączenie przez cały czas trwania walk, co uniemożliwiło wrogom przebicie się w tym miejscu.

72682 Шпортюк Исаак Макарович, 3. Kompania. Starszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta zgłosił się na ochotnika do zwiadu, który miał zlokalizować pozycję straży nieprzyjaciela. Mimo silnego nieprzyjacielskiego ostrzału artyleryjskiego zadanie wykonał z pełnym sukcesem.

72683 Плис Тихон Осипович, 3. Kompania. Starszy podoficer
Podczas walk 28 lutego 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta zgłosił się na ochotnika do zwiadu, który miał zlokalizować pozycję straży nieprzyjaciela. Mimo silnego nieprzyjacielskiego ostrzału artyleryjskiego i broni ręcznej, zadanie wykonał z pełnym sukcesem.

72684 Драбков Сысой Федорович, 3. Kompania. Podpraporszczyk.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, w trakcie natarcia pułku został wysłany na rozpoznanie, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się okopy wroga i podejść do nich. Zadanie wykonał mimo silnego ostrzału wroga.

72691 Николаев Иван, 11. Kompania. Starszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72693 Борзиков (Барсиков) Иван Поликарпович, 8. Kompania. Podpraporszczyk.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, jako dowódca 8. Kompanii, w trakcie walk na bagnety, osobistą odwaga i męstwem przyczynił się do sukcesu ataku.

72694 Огродовчик Иосиф Иосифович, 8. Kompania. Starszy podoficer.
Podczas walk 26 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta zgłosił się na ochotnika do zwiadu, dowiedział się o położeniu okopów nieprzyjaciela i zbliżył się do nich. A podczas natarcia jako pierwszy ruszył do ataku, inicjując atak na całej linii.

72698. Паршуткин Игнатий Иванович, 4. Kompania. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta został wysłany na rozpoznanie, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się okopy nieprzyjaciela. Zadanie wykonał i wrócił do kompanii pod ostrzałem nieprzyjaciela. Podczas zadania został ranny.

72702 Кузьмин Андрей Кузьмич, 6. Kompania. Starszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, dając przykład szaloną odwagą, poderwał podwładnych i zdobył ufortyfikowaną pozycję wroga.

72707 Садыков Газизьян Садыкович, 12. Kompania. Gefreiter.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72708 Лебедев Александр, 12. Kompania. Młodszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72709 Кислов Иван, 12. Kompania. Młodszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72710 Дмитриев Михаил, 12. Kompania. Młodszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta..

72711 Король Степан Ефимович, 12. Kompania. Gefreiter.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72712 Еретнов Василий, 12. Kompania. Starszy podoficer
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72713 Кузнецов Владимир Трофимович, 12. Kompania. Młodszy podoficer
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72714 Крючков Василий Ильич, 12. Kompania. Młodszy podoficer
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72715 Кириллов Иван Алексеевич, załoga karabinu maszynowego. Starszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, w trakcie ataku na pozycje wroga, z własnej inicjatywy przesunął stanowisko karabinu maszynowego bliżej linii wroga i skutecznie wsparł atak.

72716 Савельев Павел, załoga karabinu maszynowego. Starszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72717 Дорофеев Степан Андреевич, załoga karabinu maszynowego. Młodszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72718 Омельченко Степан Егорович, załoga karabinu maszynowego. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, w trakcie ataku na pozycje wroga, z własnej inicjatywy przesunął stanowisko karabinu maszynowego bliżej linii wroga i skutecznie wsparł atak.

72724 Панкратов Василий Борисович, drużyna łączności. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta oraz w dniach od 4 do 9 marca 1915 roku w pobliżu wsi Budy Przysieki, pod silnym ostrzałem nieprzyjaciela, ręcznie naprawiał zerwane linie i w ten sposób zapewnił prawie nieprzerwaną komunikację między pułkiem a oddziałem.

72725 Никитин Филипп Григорьевич, drużyna łączności. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta oraz w dniach od 4 do 9 marca 1915 roku w pobliżu wsi Budy Przysieki, pod silnym ostrzałem nieprzyjaciela, ręcznie naprawiał zerwane linie i w ten sposób zapewnił prawie nieprzerwaną komunikację między pułkiem a oddziałem.

72726 Якушов (Якумов) Тимофей Филиппович, drużyna łączności. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta oraz w dniach od 4 do 9 marca 1915 roku w pobliżu wsi Budy Przysieki, pod silnym ostrzałem nieprzyjaciela, ręcznie naprawiał zerwane linie i w ten sposób zapewnił prawie nieprzerwaną komunikację między pułkiem a oddziałem.

72727 Маркин Никита Зиновьевич, 16. Kompania. Młodszy podoficer
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, będąc ciężko rannym, do końca walk wspierał własny oddział.

72728 Полищук Афанасий Антонович, 15. Kompania. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, będąc ciężko rannym, do końca walk wspierał własny oddział.

72729 Рыскальчук Онуфрий Иванович, 14. Kompania. Starszy podoficer
Podczas walk 28 lutego 1915 roku, w ataku na nieprzyjacielskie okopy od wsi Rupin w kierunku wsi Cierpięta, przykładną odwagą zachęcał swoich towarzyszy do walki, dzięki czemu wyparto wroga z okopów. Podczas ataku został ciężko ranny.

72730 Леонов Иван Петрович, 14. Kompania. Młodszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku, w ataku na nieprzyjacielskie okopy od wsi Rupin w kierunku wsi Cierpięta, przykładną odwagą zachęcał swoich towarzyszy do walki, dzięki czemu wyparto wroga z okopów. Podczas ataku został ciężko ranny.

72731 Комаров Тимофей Никитич, 14 kompania. Młodszy podoficer
Podczas walk 28 lutego 1915 roku, w ataku na nieprzyjacielskie okopy od wsi Rupin w kierunku wsi Cierpięta, przykładną odwagą zachęcał swoich towarzyszy do walki, dzięki czemu wyparto wroga z okopów. Poległ podczas ataku.

72732 Сас (Саса) Даниил Васильевич, 14. Kompania. Młodszy podoficer.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku, w ataku na nieprzyjacielskie okopy od wsi Rupin w kierunku wsi Cierpięta, przykładną odwagą zachęcał swoich towarzyszy do walki, dzięki czemu wyparto wroga z okopów.

72733 Игумнов Василий Матвеевич, 14. Kompania. Gefreiter.
Podczas walk 28 lutego 1915 roku, w ataku na nieprzyjacielskie okopy od wsi Rupin w kierunku wsi Cierpięta, przykładną odwagą zachęcał swoich towarzyszy do walki, dzięki czemu wyparto wroga z okopów. Podczas ataku został ciężko ranny.

72734 Гутор Григорий Петрович (Титович). 14. Kompania. Szeregowy
Podczas walk 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, gdy powstała przerwa między III. i IV. Batalionem, pod silnym ogniem karabinów piechoty z frontu i flanki oraz karabinu maszynowego, skutecznie utrzymywał ciągłą komunikację pomiędzy tymi batalionami przez cały czas trwania walk, wielokrotnie odpierając próby przebicia się Niemców na styku pomiędzy batalionami. Urodzony w powiacie grodzieński. Ranny podczas walk.

72735 Вдовиченко Константин Давидович, 3. Kompania. Gefreiter.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72737 Пешехонов Тит, 12. Kompania. Młodszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

72738 Ранеенко Андрей, 12. Kompania. Gefreiter.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

120804 Ищук Павел Кириллович, 11. Kompania. Szeregowy.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

120808 Маняев Алексей Иванович, 14. Kompania. Młodszy podoficer.
Za osobisty wkład w walce z wrogiem 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

124105 Малюга Василий Григорьевич, 5. Kompania (wywiad). Starszy podoficer
Podczas walk 7 marca 1915 r. w pobliżu wsi Cierpięta, będąc wysłanym na zwiad i pomimo tego, że został zauważony i ostrzelany, zdobył i dostarczył ważne informacje o wrogu.

190382 Рахманов Семен Нилович, 10. Kompania.  Podpraporszczyk.
Za walki o Chełmno i Konstantynów Łódzki. Otrzymał również Krzyż za walki 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, ale numer nie jest podany.

190411 Захаров Василий Филиппович, 14. Kompania.  Podpraporszczyk.
Za walki o Chełmno i Konstantynów Łódzki. Otrzymał również Krzyż za walki 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, ale numer nie jest podany.

190382 Рахманов Семен Нилович, 14. Kompania.  Podpraporszczyk.
Za walki o Chełmno i Konstantynów Łódzki. Otrzymał również Krzyż za walki 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, ale numer nie jest podany.

190411 Захаров Василий Филиппович, 14. Kompania.  Podpraporszczyk.
Za walki o Chełmno i Konstantynów Łódzki. Otrzymał również Krzyż za walki 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta, ale numer nie jest podany.

224342 Супруненко Михаил Иванович, 14. Kompania.  Starszy podoficer.
Za walki 28 lutego 1915 roku w pobliżu wsi Cierpięta.

Krzyż IV. Klasy otrzymało ponad 120 żołnierzy tego pułku.

Źródło: https://regiment.ru/reg/I/A/12/1.htm

https://www.numismat.ru/gkcatalogs.shtml

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz