Krótka notatka uzupełniająca wiedzę o cmentarzu wojennym we wsi Dąbrówka w gminie Lelis.
Przyczółek wojsk niemieckich na południowym brzegu Narwi, okolice wsi Nowosiedliny.
1 sierpnia dowództwo 75. Rezerwowej Dywizja Piechoty zaplanowało zmasowany atak 250. i 251 Rezerwowego Regimentu Piechoty, ponieważ ataki małych jednostek przy próbach przełamania pierścienia pozycji Rosjan wokół przyczółka nie spełniały swoich zadań. Zadaniem ich było zdobycie i zajęcie silnie umocnionego wzgórza 100.
Oba Regimenty oddano po dowództwo Oberstleutnant'a Janke, dowódcy 250. Regimentu, który miał do tej pory stanowisko dowodzenia po północnej stronie rzeki, by lepiej współpracować z artylerią. Oberstleutnant Janke postanowił przejść na przyczółek, aby skoordynować i wydawać bezpośrednie rozkazy, konieczne do przeprowadzenia wspólnego ataku obu Regimentów.
Most pontonowy, który spajał oba brzegi rzeki Narew, był pod ciągłą obserwacją Rosjan. Nieprzyjaciel nie tylko nieustannie próbował go zniszczyć ogniem artyleryjskim, ale również był w stanie ostrzeliwać go z dalekonośnego dużego karabinu maszynowego. Chociaż Janke wiedział o tym i próbowano go zatrzymać, by w ciągu dnia nie przekraczał mostu, to poczucie obowiązku nie pozwoliło mu zostać z dala od swoich żołnierzy.
Najwybitniejsza cecha Oberstleutnant'a Janke - lekceważenie wszelkich niebezpieczeństw - stała się tego dnia w godzinach popołudniowych jego zgubą. Tuż przed przed wejściem na most Oberstleutnant Janke dostał serię z karabinu maszynowego w brzuch. Zmarł na miejscu. Wiadomość o jego śmierci spowodowała głęboki smutek u każdego żołnierza 250. Regimentu. „Straciliśmy w nim ojcowskiego przywódcę”. - napisali po latach Walther Jänecke, Kurt Voß.
- „W bitwie o przełamanie obrony na rzecze Narew, Regiment zapłacił sporą daninę krwi swoich żołnierzy i stracił dowódcę, który odnalazł swoje ostatnie miejsce spoczynku na cmentarzu we wsi Dąbrówka, gdzie został pochowany ze wszystkimi honorami wojskowymi w obecności dowódcy dywizji.”
Pogrzeb poległych w walkach o przyczółek nad Narwią, w tym
Oberstleutnanta Janke. Kondukt pogrzebowy z dwiema trumnami z kościoła na cmentarz parafialny w Dabrówce. |
Grób dowódcy Regimentu |
Oberstleutnant Hugo Janke pochodził ze wsi Dąbrowa Biskupia w powiecie Inowrocławskim.
Dowódcą nowo utworzonego 250. Rezerwowe Regimentu Piechoty został w październiku 1914 roku.
Spoczął na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce wśród żołnierzy 75. Rezerwowej Dywizji Piechoty i 58. Dywizji Piechoty.
Dowódcą nowo utworzonego 250. Rezerwowe Regimentu Piechoty został w październiku 1914 roku.
Spoczął na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce wśród żołnierzy 75. Rezerwowej Dywizji Piechoty i 58. Dywizji Piechoty.
Oberstleutnant Hugo Janke |
Cmentarz wojenny Dąbrówka: Drewniany nagrobek na mogile zbiorowej
żołnierzy armii niemieckiej; Źródło: A. Chętnik, Dąbrówka, kościół i parafia w powiecie ostrołęckim, Nowogród 1937. |
Zdjęcie udostępnione mi z prywatnych zbiorów. Podpisane na odwrocie: Mogiła: Oberstleutnant Janke i leutnanta Voβ, cmentarz wojenny w Dąbrówce, 3 sierpnia 1915 |
Szkic widocznych jeszcze mogił wojennych na cmentarzu parafianym w Dabrówce. |
Symboliczny grób na mogiłach cmentarza wojennego w Dąbrówce |
Fotografia
zrobiona na cmentarzu w Dąbrówce jeszcze w czasie Wielkiej Wojny, przedstawiająca prawdopodobnie mogiły wojenne na tym cmentarzu. Zdjęcie z udostępnionych mi z prywatnych zbiorów. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz